“Doğa için bir araya gelen gönüllüleriz”

Capital (Turkey) - Green Business - - Eko-Lider -

TEMA Vakfı, 1992 yılında doğa sevdalıları Hayrettin Karaca ile Nihat Gökyiğit tarafından kuruldu. Bugün gerek iş dünyasında gerekse toplum genelinde bilinirliği en yüksek sivil toplum kuruluşlarından biri. “Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla hafızalara kazınan kuruluşun yönetimi, 2,5 yıldır Deniz Ataç’a emanet.

Uzun yıllar finans sektöründe yöneticilik yapan Deniz Ataç’ın TEMA yolculuğu, aslında daha öncesine dayanıyor. 2008–2009 tarihleri arasında TEMA Vakfı’nın genel müdürlüğünü yapan Ataç, 21 Ocak 2013’ten beri de yönetim kurulu başkanı.

“Tüm faaliyetlerimizi sürdürürken şeffaf ve hesap verebilir olmayı ön koşul sayıyoruz” diyen Ataç, vakfın faaliyetlerinin gönüllülerin ve destekçilerin bağışlarıyla sürdüğünü belirtiyor. Saygınlık, şeffaflık ve gönüllülük ise ödün verilmeyen ilkeler arasında. TEMA’nın bugünlere gelmesinde büyük önem taşıyan bu değerleri Ataç, şöyle anlatıyor:

“Vakfımız, doğal varlıklarımızın korunması için ulusal ölçekte çalışmalar yürüten en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri. TEMA’nın halkımıza mal olmuş bir vakıf olduğunu gururla söyleyebiliriz. Bu güzel sonucun yaratılmasında iki büyük faktörün rol oynadığını düşünüyorum. İlki kurucularımızın samimi bir inançla gösterdiği büyük çabanın Anadolu’da karşılığını bulmuş olması. Diğeri ise her zaman korumaya büyük özen gösterdiğimiz ‘siyasi tarafsızlık’ ilkemiz. TEMA, doğa için bir araya gelerek gezegeni ve ülkesi için çalışan farklı siyasi görüşteki gönüllülerden oluşuyor.”

HEDEF 14 M LYON TL

Vakfın fon kaynaklarının yüzde 52’si kurumsal bağışçılardan, yüzde 34’ü bireysel bağışçılardan, yüzde 14’ü ise diğer gelirlerden geliyor. 2014 yılını 11,4 milyon TL gelirle kapattıklarını belirten Deniz Ataç, “Bu yıl ise 13,6 milyon TL’si bağışlardan olmak üzere 14 milyon TL gelir hedefliyoruz” diyor. Vakfın 2015’e dönük hedeflerinde örgütlenme ve gönüllülük stratejisi kapsamında, kontrollü büyüme ve derinleşme çalışmaları var. Yerel yönetimler ve kadınlar için hazırlanan “ekolojik okuryazarlık” programları, öncelikli çalışmalardan olacak.

“Diğer yandan geçen yıl başladığımız ve bu yıl da sürdüreceğimiz ‘kentte ve kırsalda gıda güvencesi’ çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz” diyen Ataç, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ekosistem hizmetlerinin devamlılığı, yaşamın devamlılığıdır. Yaşamın devamlılığı, diğer bir ifadeyle sürdürülebilir yaşam ise insanın doğanın hakimi değil bir parçası olduğunu kabul etmesiyle mümkün olacak. Sürdürülebilir yaşam, ancak ekosistemdeki tüm dinamik dengeleri koruyan politikalar temelinde şekillenen üretim modellerinin geliştirilmesi ve tüketim modellerinin değiştirilmesiyle sağlanabilir. Bu yeni bir bakış gerektiriyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.