“ARAÇLARIN TAŞIMA VERİMİNİ ARTIRDIK”

Capital (Turkey) - Green Business - - Lojistik -

Bugün 4 kıtada 4 milyar tüketicimize ulaşacak bir coğrafyada üretim ve dağıtım yapıyoruz. 25 ülkede 72 fabrikada ürettiğimiz ürünlerimiz 100’ün üzerinde ülkede satılıyor. Sadece Türkiye’de her hafta 170 bin noktaya Ülker ürünleri gidiyor. Son beş yılda Yıldız Holding Türkiye Tedarik Zinciri Organizasyonu olarak önemli çalışmalar yaptık. 2010 yılında başlattığımız dağıtım şirketlerimizdeki konsolidasyon sayesinde Türkiye’de geleneksel kanala dağıtım yapan dört şirketimizi Horizon Gıda altında tek bir şirkette topladık. Yıllık 50 milyon kilometre ve 4,7 milyon litrelik yakıt tasarrufu, 11 milyon kilo karbon salımı tasarrufu sağlamış olduk.

Son üç yılda ise dağıtımda çift katlı TIR filomuzu artırarak araçlarımızın taşıma verimini artırmaya ağırlık verdik. Toplam seferlerin yüzde 12’si, toplam paletli sevkiyatların yüzde 30’u artık çift katlı TIR ile gerçekleştiriliyor. Halihazırda küçük adetlerle de olsa satış ekiplerinde elektrikli araçları denemeye başladık. Bunların yanı sıra araçlarımızdaki doluluk oranlarını da maksimize etmeye özen gösteriyoruz. Bütün bu çalışmalar neticesinde, son üç yılda ton başına karbon emilimini yüzde 16 oranında azalttık. Bu sayede 4 bin 300 ton karbon emilimini engellemiş ve 13 bin ağacı geri kazandırmış olduk.

Türkiye’deki dağıtım kanallarımızdaki 2024 ile ilgili vizyonumuzu ise şöyle özetleyebiliriz: Karbon emilimini yüzde 20 daha azaltmak. 6 bin 400 ton karbon salımını engelleyip, 19 bin ağacı daha kurtarmak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.