NESNELERİN İNTERNETİ HAYATIMIZI NASIL DEĞİŞTİRECEK?

Capital (Turkey) - Green Business - - Söyleşi -

dikkatinizi çekebileceğim bir şey.

İlk olarak, insanların ne gibi beklentileri olursa olsun, elektromobilite geliyor. Bu, altyapının yaygınlaşmasının yanı sıra teknoloji alanında elde edilen ilerlemeyle yansıtılıyor. 2020 yılından itibaren batarya maliyetlerini yarıya indirmek istiyoruz. O zamana kadar 2013 yılının neredeyse 10 katı olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaklaşık 3 milyon şarj noktası kurulmuş olacak. Bu, pazara önümüzdeki 10 yıl içinde büyüme için yeterli bir alan sağlıyor. 2025 yılı itibarıyla tüm yeni araçların yüzde 15'i elektrikli güç aktarma organlarına sahip olacak. Bu aynı zamanda, önümüzdeki 10 yıl içinde yanmalı motorun etkin mobilite için bir dayanak olarak kalmaya devam DAHA BAS T VE GÜVENL B R YA AM Önümüzdeki dönemde sürücü yolda evine doğru giderken, kombisi bunu algılayıp soğuk havada otomatik olarak çalışmaya başlayacak. Kısacası nesnelerin interneti sayesinde gelecek nesiller daha etkin, basit ve güvenli bir yaşama sahip olacak.

Mutfaklarda bulunan yeniliklerin kökeni ise otomobillerde kullanılan teknolojilere dayanıyor. Yeni nesil fırınların içinde yer alan sensörler yemeklerin nem seviyesini sürekli olarak ölçerek keklerin mükemmel bir şekilde pişmesini sağlıyor. Bu teknoloji üç yönlü katalitik konvertörlere yönelik lambda sensörlerinden elde ediliyor. Bu gibi entegrasyonlar gelecekte daha fazla kullanılacak. TÜM EV ALETLER AKILLANACAK Home Connect otonom uygulaması ile BSH Ev Aletleri, fırınların ve bulaşık makinelerinin uzaktan kontrol edilmesini daha şimdiden mümkün kılıyor. Buzdolabı, kurutucu ve çamaşır makineleri gibi daha fazla ağa bağlı ev aleti bu yıl akıllı ev aletlerinin arasına katılacak. ENERJ TASARRUFU VE VER ML L K Esnek çalıştırma programı gibi çok sayıda yeni işlev sunacaklar. Çamaşır makinesine veya kurutucuya geçmeden önceki hava koşullarının dikkate alınmasını, böylece mümkün olduğunca fazla güneş enerjisinin kullanılmasını sağlayacak. Bu da enerji maliyetlerinden tasarruf etmemizi sağlayacak. edeceği anlamına da geliyor. Özellikle dizel motorlarda yakıt tüketimini yüzde 10 ve benzinli motorlarda ise en fazla yüzde 20 daha düşürebileceğimizden bu dayanağı geliştirmeye devam edeceğiz. Ve elektrikli motorlarla birleştirildiğinde, yanmalı motor verimliliğinin tepe noktasına ulaşılacak. Özellikle güç aktarma organlarının bu hibridizasyonu söz konusu olduğunda, Bosch’un geniş bir uzmanlığı var. Bu uzmanlık, pek çok çözümün ortaya çıkmasını sağlıyor. On adedi premium plug-in hibrit araçlar için olmak üzere, sürüşü elektriklendirmek için 30 üretim siparişini daha şimdiden tamamladık. Orta ölçekli segmentte ekonomik bir giriş seviyesi hibrit üzerinde çalışıyoruz. Burada, büyük ölçekli üretim hacmi için sipariş almış durumdayız.

Sürücü destek sistemleri alanındaki çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Otonom sürüş daha şimdiden çok hızlı büyüyor. Bosch’un bu pazardaki satışları, her yıl üçte bir oranında artış gösteriyor. Radar ve video sensörleri satışlarımız 2014’te olduğu gibi 2015 yılında bir kez daha 2 kat arttı. Radar sensörlerinde dünya lideriyiz. Geçtiğimiz yıl ilk kez tamamı sürücü destek sistemleri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.