Önce destekçi, sonra yönetici

Capital (Turkey) - Green Business - - Eko- Lider - Yasemin ERDOĞAN yerdogan@capital.com.tr

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa kuruluşu. Kuruluşun temel amacı, gezegenin biyolojik çeşitliliğini korumak ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışmak. WWF’nin Türkiye’deki varlığı ise 40 yıl öncesine dayanıyor. WWF Türkiye’nin genel müdürlüğünü yürüten Tolga Baştak, yıllarca destekçiliğini yaptığı kurumda son 6 yıldır genel müdürlük koltuğunda oturuyor. Baştak aslında kariyerinin büyük kısmını finansçı olarak geçiren bir profesyonel. “2009’dan beri WWF-Türkiye’deyim” diyen yönetici, WWFTürkiye’nin kuruluş öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Aslında bu hikaye 1975’e kadar dayanıyor. Kelaynakların neslinin hızla tükenmesi, 1970'li yıllarda türlerin korunması açısından bir dönüm noktası oldu. 1996 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı kuruldu, 2001’de ise WWF uluslararası ağına katıldık ve WWFTürkiye adını aldık. WWF-Türkiye’nin en önemli özelliği insanın doğayla uyum içinde çalıştığı bir geleceği hedeflemesi. Bunun başarılabileceğine inanıyoruz ve tüm çalışmalarımızda neyi istemediğimiz kadar neyi istediğimizi de vurguluyoruz.”

ODA IMIZDA NE VAR?

WWF-Türkiye doğa koruma projelerini, biyolojik çeşitliliğin korunması ve ayak izinin azaltılması olarak iki ana bileşen altında yürütüyor. Kuruluşun vizyonunun temelinde ise insanın doğanın bir parçası olduğunu hatırlatmak ve doğayla uyum içinde yaşayabileceğini göstermek var. Tüm faaliyetleri bu vizyona göre kurguladıklarını belirten Tolga Baştak, “Stratejimizi de kısaca, bilimsel verilerle sorunu ve çözümü tanımlamak ve örnek uygulamalarla çözüm önerilerimizi hayata geçirmek şeklinde tanımlayabiliriz” diyor.

Kuruluşun finansal kaynaklarının önemli kısmı ise bağışlardan sağlanıyor. Bireysel bağışların toplam gelirdeki oranı yüzde 15. Amaç ise bu oranı yüzde 50’lere çıkarabilmek. Bu hedefe ulaşmak için canla başla çalıştıklarını belirten Baştak, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“2014 sonunda 5,65 milyon TL düzeyinde bir gelir toplamına ulaştık. Bizim gibi kuruluşların ayakta kalabilmelerinin en önemli şartı hiç şüphesiz koşulsuz bağışlar. Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olduğumuz için büyümeyi sadece daha çok faydalı iş yapabilmek için istiyoruz. Çünkü kazandığımızı yine projelere yatırıyoruz. Bu yıl için de makul bir büyüme öngörüyoruz. Ayrıca bireysel ve kurumsal destekçilerimizin artması için çaba sarf ediyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.