“Hedef en yeşil olmak”

Capital (Turkey) - Green Business - - Eko- Lider -

Lider karo halı üreticisi ve çevre alanındaki öncü atılımlarıyla tanınan Interface, dünyanın en büyük halı üreticilerinden biri. Şirketi rakiplerinden ayıran önemli özelliği ise öncü nitelikteki sürdürülebilirlik ve çevreci stratejileri. Ocak 2014 itibarıyla hem elektrik hem gaz olmak üzere yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle faaliyet göstermeye başlayan şirket, imalat süreçlerinde neredeyse hiç su kullanmıyor ve atık sahasına götürülecek hiç atık çıkarmıyor. Interface’in bu iddialı konuma ulaşması, 20 yıllık ciddi bir dönüşümün sonucu.

Rob Boogard ise bu başarının mimarı olan yöneticilerden... Interface Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) CEO’su olan Rob Boogard, yeşil şirket olma yolculuğunun, 20 yıl önce alınan kritik dönüşüm kararıyla başladığını söylüyor ve devam ediyor:

“20 yıl kadar önce ürünlerimizin petrolle göbek bağını kesme ve dünyanın en yeşil şirketi olma kararını aldık. Interface CEO’su dünyanın kaynaklarını tüketmekte olduğumuzu anladı ve şirketin tamamen farklı olması gerektiğine karar verdi. Interface tamamen sürdürülebilir bir şirket olmak için israfa savaş açtı. Tüm dünyadaki çalışanlarımız sürece dahil edildi. Bu sisteme Quest adını verdik. Böylelikle sürdürülebilirlik herkesin dahil olduğu bir hedef haline geldi ve bir tasarruf mekanizmasına dönüştü.”

ADIM ADIM DÖNÜ ÜM

“Attığımız ilk adım israfı engellemekti” diyen Rob Boogard, dönüşümün üretim süreçlerinde de devam ettiğini belirtiyor ve ekliyor:

“İlk olarak ürün açısından petrol yan ürünlerini kullanmamak adına önce malzemesizleştirme, kısacası ‘daha az malzeme kullanma’ felsefesini benimsedik. Ortalamadan yüzde 50 daha az iplik kullandığımız bir ürün kategorisi yarattık. İkinci adım ise ürünümüzü geri alıp tekrar kullanmak, yani geri dönüşüm oldu. 2007’den beri eskimiş ürünlerimizi geri alıyoruz. Çoğu şirket sattığı ürünün tamamını geri alamaz. Biz büyüyen bir şirketiz ve devamlı hammaddeye ihtiyacımız var. Geri dönüşümü tedarik zincirimize entegre ettik.”

Interface’in hedefinin sürdürülebilirliği bir adım daha öteye taşımak olduğunu vurgulayan Boogard, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Avrupa’da karbon ayak izimizi yüzde 90 oranında azalttık. Tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan bir üretim sistemi yarattık. Tedarik ve ürün açısından da geriye dönüştürülmüş malzeme kullanımını maksimize ettik. Ancak halen gidecek yol var. Çünkü tamamen geri dönüşümlü malzeme kullanımına geçilmiş değil. Bu nedenle çalışmalarımız devam ediyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.