“MAVİ YAKANIN DA VERİMLİLİK HEDEFLERİ VAR”

Capital (Turkey) - Green Business - - Söyleşi -

1.000’i aşkın AR-GE çalışanımız var. Bunların çoğu Türkiye’de. Tayvan’da ve son olarak İngiltere’de de AR-GE merkezi açtık. AR-GE’ye global olarak bakıyoruz. İşbirlikleri bizim için son derece önemli. Türkiye’deki ve yurtdışındaki birçok üniversiteyle beraber çalışıp özel bir ekosistem oluşturmuş durumdayız. İnovasyon bizim için çok önemli ve inovasyonu ürünle sınırlı görmüyoruz. değişiklikler yaptık. Müşterilerimizi sürekli memnun etmemiz gerekiyor. Diğer taraftan da Arçelik Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri. Dolayısıyla topluma verdiği mesajın her zaman çok pozitif ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Müşteriye değer katan, öncü, yenilikçi, çevreye ve iklim değişikliğine saygılı bir kurum olmak istiyoruz. Ürün yaşam döngüsüne duyarlı bir marka olmaya çalışıyoruz.

Ürün yaşam döngüsüne duyarlı bir marka olmak ne demek?

Örneğin siz cep telefonunu en fazla 2 yıl kullanıyorsunuz. Ama bir buzdolabı aldığınızda en az 10 yıl kullanıyorsunuz. Çamaşır makinesinde su, buzdolabında ise elektrik tüketimi önemli. Bu ürünlerin minimum elektrik ve su tüketimine sahip olması gerekiyor. Diğer taraftan bu ürünleri üretirken fabrikalarımızdaki verimlilik bizim için son derece önemli. Ama asıl ürünün ömrünü tamamlamasından sonra tekrar ekonomiye kazandırılması, geri dönüşüm kısmı da bizim için çok önemli. Dolayısıyla ürünün yaşam döngüsü boyunca çevreye ve topluma duyarlılığı esas alıyoruz. En iyi, en kaliteli teknolojileri kullanarak ürünleri üretmek de bizim sürdürülebilirlik strateijimizin en önemli parçalarından biri.

Sektörünüzde ilk defa geri dönüşüm tesisi kurdunuz. Anlatır mısınız?

Türkiye’de 24 milyon buzdolabı var. Bunların 15 milyon adedi enerji verimli olmayan ürünler. Yeni bir buzdolabı aldığınızda eski buzdolabını birine veriyorsunuz. Türkiye’de en yüksek elektrik tüketen ürünle en az elektrik tüketen ürün arasında 4-5 kat fark var. Yüksek enerji tüketen ürünler Türkiye’ye önemli bir yük. Anadolu’nun ücra yerlerinde bu eski ürünler tekrar boyanıyor, başka logolar yapıştırılıyor ve piyasaya tekrar tekrar sürülüyor.

1 yıl önce ayrı bir inovasyon merkezi de kurduk. Sadece ürünle ilgili değil, diğer süreçlere de değen bir inovasyon ekipleri oluşturuyoruz. Şirketin CEO’sundan fabrikadaki mavi yakaya kadar AR-GE ve inovasyon sürecini çok iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Örneğin fabrikamızdaki mavi yaka personelin de üretimde enerji verimliliğiyle ilgili hedefleri oluyor. Bu çok önemli. Bu hedefleri en alt seviyeye kadar indiremezsek tüm yaptığımız çalışmaların sürdürülebilir kılınması mümkün değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.