Söyleşi

Capital (Turkey) - Green Business - - Söyleşi -

Çevre Bakanlığı’nın yayınladığı AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar) yönetmeliğine göre bu ürünlerin piyasadan toplanması ve geri dönüştürülmesi zorunlu. Bu kapsamda geçen yıl ekim ayında yenileme hareketi başlattık. Eskişehir’de sadece buzdolabı, Bolu’da ise diğer beyaz eşyalar için geri dönüşüm tesisi kuruldu. Eski ürünleri toplayıp geri dönüşümü kendimiz yapıyoruz. Geri dönüşümden sonra parçacık haline gelen demirleri, bakırları, plastikleri tekrar ekonomiye kazandırıyoruz. Bu sayede piyasada güvenli olmayan ürünlerin yer almasını engellemiş oluyoruz.

Bu çalışmalardan ne kadarlık bir tasarruf sağlanıyor?

6 ayda yaklaşık 100 bin ürün topladık. 100 bin ürünün yaklaşık yüzde 75’i buzdolabı. Ortalama bir rüzgar enerjisi 2,5 Gw/saatlik bir güce sahip. 3 tane rüzgar enerjisi santralinin ülkeye sağlayacağı fayda kadar enerji tasarrufu olmasını sağladık.

Geçen yıl sürdürülebilirlik kararlarınızı yeniden düzenlediğinizi belirtmiştiniz. Hangi kararlar alındı?

Geçen yıl temmuz ayında Sürdürülebilirlik Kurulu kurduk. Bu kurul, Arçelik yönetim kuruluna bağlı olarak kuruldu. Sürdürülebilirlik Kurulu’nu sürdürülebilir kılmak adına 7 tane alt çalışma grubu oluşturduk. Yılda iki kez toplanıyor. Ben de bu sürdürülebilirlik kurulunun genel sekreterliğini

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.