“YEŞİL ÇATI PAZARI HIZLA BÜYÜYOR”

Capital (Turkey) - Green Business - - Araştırma -

Yeşil inşaat uygulamalarının en önemli unsurlarından birini, dünyada ve Türkiye’de hızla yayılan yeşil çatılar oluşturuyor. ÇATIDER olarak, Türkiye’de yeşil çatı uygulamalarının artmasını destekliyoruz. Birçok üyemiz, bu konuda çok başarılı örnekleri hayata geçiriyor. Bugün Türkiye’de yaklaşık 600 bin metrekare yeşil çatı uygulaması var ve bu miktar hızla artıyor.

Bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamaları, küresel ısınma ve enerji kaynaklarının hızla tükenmesine karşı örnek bir çözüm oluşturuyor. Oksijen üretimini artırırken, ısı adalarının ve yağış suyu taşkınlarının azalmasını sağlıyor. Ayrıca enerji tasarrufu, yalıtım ömrünü uzatma ve ses yalıtımı gibi faydaları da var. Yeşil çatı uygulamalarının artmasıyla doğal ortam koşullarına sahip kentler oluşacak. Avrupa’da birçok şehirde yeni ve renovasyon yapılan yapılarda yeşil çatı yapımı teşvik ediliyor.

Yeşil çatı pazarı, ülkemizde hızla büyüyen bir ivmeye sahip. 2005 yılında 10 bin metrekarelerde olan yeşil çatı uygulamaları, 2013 yılına gelindiğinde 300 bin metrekareye ulaştı. 2014 yılında ise 500 bin metrekareye yakın yeşil çatı uygulaması yapıldı. Geçtiğimiz yıl pazarın büyüklüğü 8 milyon Euro’ya ulaştı. 2015 yılında yeşil çatı pazarının 10 milyon Euro’luk bir satış hacmine ulaşacağı tahmin ediliyor. çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda yalıtım ürünleri, daha düşük ısı iletim katsayısına sahip, enerji verimliliği çok daha yüksek ve çevre dostu ürünlerden oluşacak” diyor.

Öktem, çevreci ürünlere olan talebin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.