İklimi korumakmümkünmü?

Capital (Turkey) - Green Business - - Ceo Gorusu -

eçtiğimiz yüzyıl boyunca insanların faaliyetleri neticesinde atmosfere yüksek miktarda karbondioksit ve diğer sera gazları yayıldı. Artan küresel sıcaklığa hava ve iklim değişiklikleri eşlik etti. İklim değişiklikleri bilindiği gibi gezegendeki her canlıyı etkiliyor. Küresel ısınma çevreye, su kaynaklarımıza, tarım koşullarına, enerji üretimine ve ulaşım sistemlerine, sağlığımıza ve güvenliğimize ciddi bir şekilde olumsuz yansıyor.

Dünyanın kaynakları sınırlıyken nüfus ve talep, artış göstermeye devam ediyor. Giderek artan nüfus, global zorlukların yanı sıra özellikle kimya endüstrisi gibi önemli çözümler sunan alanlar için pek çok fırsatı da beraberinde getirecek. Dünyanın lider kimya şirketi olarak sahip olduğumuz konum ve yenilik yaratma yeteneğimiz sayesinde iklim korumasına önemli katkılarda bulunmaya devam ediyoruz. Biyoteknoloji ve nanoteknoloji alanlarındaki buluşlarımız; özellikle iklim koruma, sağlık ve beslenme alanlarında önemli toplumsal sorunlara çözümler sunuyor.

Değer zincirlerimiz içerisinde emisyonları azaltıyoruz ve tüm süreçlerde sürdürülebilirlik performansını geliştirmeye yönelik ürün çözümleri tasarlıyoruz. Araştırma ve geliştirme giderlerimizin yaklaşık üçte biri, enerji verimliliğini artırmaya ve

Giklim korumasına yönelik projelere harcanıyor. Örneğin, ambalaj sektöründe polietilen kullanımının kimya sektörünün üretim yöntemlerinde de köklü bir değişim sağladığını net bir biçimde görüyoruz. Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ambalajlama, gıdaların uzun süre saklanabilmesi için geliştirilen akıllı ambalajların, önümüzdeki yıllarda gıda israfını azaltma konusunda büyük rol oynayacağı öngörülüyor. Geliştirilen bu yeni ambalajlama sistemlerinin, gelecekte oksijen bariyerleri ve özel asitlerle birlikte ürünlerin ömrünü daha da uzatabilmesi amaçlanıyor. Akıllı ambalajlar aynı zamanda doğada 12- 18 ay arasındaki kısa sürede çözünerek çevre ve iklim korumaya da katkı sağlayacak.

2050 yılı itibarıyla dünya üzerinde 9 milyarı aşkın insanın yaşayacağı öngörüsüyle barınma ihtiyacının da giderek önem kazanacağının farkındayız. BASF olarak, bu ihtiyaca yönelik çözümlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Yüksek performanslı yapı kimyasalları ürünlerimizle iklim korumaya katkıda bulunuyoruz.

İklim koruma ve enerjiyi işlediğimiz bu sayıyı beğenerek okuyacağınızı ve kimyanın gücüne olan inancınızı yenileyeceğinizi umuyorum! Bir sonraki sayıda bir başka ilgi çekici konuyla tekrar görüşmek dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.