“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE İK’YA YATIRIM YAPILMALI”

Capital (Turkey) - Green Business - - Finans -

F NANS EN ÖNEML AKTÖR Sürdürülebilirlik teması ekonomik, çevresel ve yönetimsel olmak üzere üç temel ayak üzerine kurulu. Finans kuruluşları sürdürülebilirlik konusunun piyasa oyuncuları tarafından benimsenmesi için çok önemli bir aktör görevini üstleniyor. Bir finans kuruluşunun sürdürülebilir olması için hem kendi faaliyetlerini hem finansman sağladığı kurum ve projelerin sürdürülebilirliğini sağlaması gerekiyor.

Kredilerini sürdürülebilirlik risk kriterlerine göre de değerlendirebilmeliler. İnsan haklarından çevre, rüşvetle mücadele veya tedarik zincirine kadar uzanan perspektifle politikalarını set etmeleri gerekir. Bir finans kuruluşundan bu konudaki faaliyetlerini kamuoyuyla paylaşması, faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel ve sosyal riskleri ölçmesi, yönetmesi ve azaltması beklenir. Çok önemsediğimiz bir konu da bu alanda insan kaynağına yatırım yapılması.

2016 yılında da hedefimiz sürdürülebilir kalkınma ve büyümeye destek olmak. Sürdürülebilirlik ve uygulamaları hakkında yeni danışmanlık hizmetleri geliştirmek ve uluslararası kuruluşlarla işbirliklerimizi artırmayı hedefliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.