“YILDA 700 MİLYAR DOLAR GEREKECEK”

Capital (Turkey) - Green Business - - Finans -

İklim değişikliği bütün dünyayı ve insanlığı etkileyen bir konu, dolayısıyla dolaylı ya da direkt olarak bütün sektörleri etkileyecek. Ülkelerin iklim kuşakları değiştikçe üretimleri ve faaliyet alanları da zorla değişime uğrayacak. Turizm, balıkçılık, tarım gibi sektörlerde önemli etkiler olması bekleniyor.

Buna ek olarak iklim değişikliğinden kaynaklanan kasırga, sel, fırtına gibi artan doğal afetler yarattığı yeni risk kalemleriyle sigorta ve finans sektörünü de etkileyecek. Örnek vermek gerekirse 2005 yılında Amerika’da gerçekleşen Katrina Kasırgası’nın 108 milyar dolarlık hasara neden olduğu hesaplanmakta. 2013 Filipinler Haian Tayfunun’un yarattığı hasarı onarmak için harcanması gereken miktar ise 5,8 milyar dolar olarak belirtiliyor. 2100’E KADAR 2 DERECE İklim değişikliği etkilerinin adapte olunabilir seviyelerde kalması için 2100 yılına kadar küresel ısınmanın 2 derece ile sınırlandırılması gerektiği konusunda bir mutabakata varıldı. Bu hedefi tutturabilmek için her ülkenin ciddi iklim hedef ve politikaları geliştirmesi gerekiyor. Dünya Bankası verilerine göre iklim değişikliğiyle mücadele etmek için düşük karbonlu ekonomi ve yeşil enerji yatırımlarını finanse etmek için gelecekte yıllık yaklaşık 700 milyar dolara ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.

Türkiye’nin emisyon değerleri, küresel emisyonun yaklaşık yüzde 0,95’ine tekabül ediyor. Türkiye, 2015 Paris Zirvesi’nden önce Niyet Edilen Ulusal Katkı Belgesi’ni paylaştı. Buna göre 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının yüzde 21 oranında azaltılacağı taahhüt ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.