“KARBON EKONOMİSİ ÖNEM KAZANACAK”

Capital (Turkey) - Green Business - - Finans -

Karbon ekonomisi, dünyada oldukça güncel bir konu. Karbon ticaret piyasaları ve karbon vergileri üzerinden karbona ekonomik bir değer tayin edilerek, karbonun etkilerinin ilgili ürün ve hizmetlere eklenmesi sağlanmış durumda. 2015 yılında bu mekanizmaların oluşturduğu toplam küresel piyasanın değerinin 50 milyar doları bulması bekleniyor.

Günümüzde 18 ülkede zorunlu karbon ticaret piyasaları aracılığıyla karbon takası gerçekleştiriliyor. Zorunlu piyasalara ek olarak, gönüllü karbon piyasaları aracılığıyla yapılan işlemler de önemli rakamlara ulaştı. 2013 yılında bu piyasalarda dünya çapında 67 MtCO2e’lik ticaret gerçekleşti.

Türkiye’de henüz zorunlu bir karbon piyasası ya da karbon vergisi yok. İklim değişikliğine ilişkin geliştirilen politikalar çerçevesinde yeni uygulamaların gelişeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye’de şimdiye kadar var olan karbon ekonomisi, gönüllü piyasalarda yapılan işlemlerden oluşuyor. Ancak Türkiye’deki gönüllü karbon piyasasının hacminin, diğer ülkelere oranla oldukça yüksek. Bu da ülkemizde bu alana karşı ilgi ve potansiyelin olduğunu gösteriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.