AGRONOMİ MERKEZİ NEDEN ÖNEMLİ?

Capital (Turkey) - Green Business - - Söyleşi -

Türkiye’nin tütün ihracatının artması için uluslararası piyasada rekabetçiliğinin üst seviyelere çıkması önem arz ediyor. Türkiye, yaklaşık 70 bin tütün çiftçisinin ürettiği 75 bin tonluk tütün ile dünya oryantal tütün üretiminde lider konumda bulunuyor.

Türkiye’nin 2014 yılı tütün ihracat değeri 525 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin oryantal tütün ihracatındaki liderliğini sürdürebilmesi, dolayısıyla ihracat kapasitesinin artırılabilmesi ancak oryantal tütünün kalite ve veriminin sürekli iyileştirilmesi ile mümkün olabilir. Merkezimizde gerçekleştirilen çalışmalar bu anlamda katkı sağlayacak.

Eğitim merkezinde, elde edilen yeni tarımsal tekniklerin öncelikle tedarikçilerimize aktarılması için eğitim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Tedarikçilerimiz de bu inovatif yöntemleri çiftçilere aktararak verim ve kalitenin artırılmasını sağlıyor. Ayrıca, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği Yüksekokulu öğrencilerine teknik staj imkânı sağlanıyor.

2016 yılında sürdürülebilirlik konusundaki hedefleriniz nedir?

Philip Morris Sabancı olarak çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve diğer iş ortaklarımızın şirketimiz adına yaptığı işlerde ve günlük hayatlarında sürdürülebilirlik konusunda duyarlı hareket etmelerini sağlayacak bilinçlendirme çalışmaları yürütmeyi sürdüreceğiz. Üretim hedefleri kapsamında 2015 sonu için global olarak enerji ve su kullanımıyla C02 emisyonunun yüzde 20 oranında azaltılması hedefleniyor. Değer zincirinde sürdürebilirlik yönetiminde ise 2020 yılında CO2 emisyonlarının yüzde 30 oranında azaltılması amaçlanıyor. Kırsal kalkınmaya yönelik çeşitli programlar geliştirmeye ve verdiğimiz desteği artırarak sürdürmeye de önümüzdeki dönemde devam edeceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.