“DÖNGÜSEL EKONOMİ MODELİNİ BENİMSİYORUZ”

Capital (Turkey) - Green Business - - EDiTÖR~~ -

Philips, çevre ve sürdürülebilirlik hassasiyeti en yüksek küresel şirketlerden. Bu alandaki ilk programı 1994’te uygulayan şirketin, önemli sürdürülebilirlik hedefleri bulunuyor. Vizyonu ise birçok markaya örnek olacak nitelikte.

“İki odak noktamız var. Bunlar, sağlıklı insanlar ve sürdürülebilir bir gezegen” diyen Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, bu vizyonu şöyle özetliyor:

“Bir yandan insanların sağlıklı olabilmesi ve iyi yaşam sürebilmesi için inovasyonu kullanıyoruz, diğer yandan da yeşil teknoloji ve ürünlere yatırım yaparak tedarik zincirimiz ve üretimimizden kaynaklanan ekolojik ayak izini en alt seviyede tutmaya çalışıyoruz.”

Şirket, bu sürdürülebilirlik anlayışının bir parçası olarak döngüsel ekonomi modelini benimsiyor. CEO Göktuğ Gür, model hakkında şu bilgileri veriyor:

“2030’a kadar orta sınıf gelir düzeyi olan insan sayısının 4,8 milyar olması bekleniyor. Kaynakların kıtlığı ve orta sınıf tüketici sayısındaki artış sebebiyle talebin uygun fiyatlarla karşılanması artık giderek zorlaşıyor. Buna karşılık büyük veri, önemli bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Döngüsel ekonomi, gelecekte bir gün ‘iş’in ta kendisi olacak. Philips olarak döngüsel ekonomi kapsamında, 2014’te yaptığımız üretimden elde edilen 75 kiloton atığın yüzde 80’ini geri dönüştürdük. Bu konsept, ürün dizayn sürecimizin önemli bir parçası haline geldi. Örneğin Senseo kahve makinesi ya da hastanede kullanılan bir görüntüleme cihazı, geri dönüştürülebilir materyaller kullanılarak üretildi.”

NASIL ÖLÇÜLÜYOR?

Philips bünyesinde, bir sürdürülebilirlik birimi bulunuyor. Birimin görevi, sürdürülebilirlik alanında kaydedilen ilerlemeyi takip etmek. Şirketin, 2025’e kadar 3 milyar insanın hayatını iyileştirmek gibi iddialı bir hedefi var. Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, şimdiye kadar kat ettikleri mesafeyi ve hedefe nasıl ulaşacaklarını ise şöyle anlatıyor:

“Ne kadar insanın hayatına katma değer sağladığımızın ölçümü, Philips ürün ve hizmetlerinin dokunduğu tüketici sayısıyla istatistiki veri çalışması yapılarak elde ediliyor. Ayrıca 2014 yılında 5 yıllık karbon azaltma hedefimizin yüzde 25’ine ulaşarak faaliyetlerimizin çevresel etkilerini azaltma konusunda da büyük ilerleme kaydettik. Bunu, küresel çapta uyguladığımız enerji tasarrufu programları, yeşil lojistik, video konferans gibi teknolojilerin kullanılması sayesinde seyahatlerin azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımının artmasına borçluyuz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.