ENFLASYONDAKİ GİDİŞ MERKEZ’İN TAHMİNLERİNE UYGUN DEĞİL

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

ar s , bütçede disiplini sa lamas ve de bunu sürdürmesi oldu. lk döneminde enflasyonu tek haneye indirmesi de büyük bir ba ar yd ama fiyat istikrar na kar l k gelen yüzde 5 dolay ndaki kal c enflasyon hedefini bir türlü yakalayamad . sizlik göreceli olarak yüksek kalmay hep sürdürdü. Cari aç k da çok yükseldi ve son y llarda ekonominin önünü t kamaya ba lad . eçen yılın aralık ayından beri sürekli yükseliş gösteren enflasyon, haziran ayında bir miktar gerilemişti. Bu düşüşün temmuz ayında da sürmesi bekleniyordu ama tam tersine bu ayda enflasyon yeniden yükseldi. Haziran ayında yüzde 9,16 düzeyinde bulunan yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 9,32’ye çıktı. Beklentiler gerçekleşseydi, yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 9 civarına inecekti.

Hatırlanırsa, haziran ayındaki düşüş de beklendiği kadar olmamıştı. Mayıs ayında yüzde 9,66 düzeyinde bulunan yıllık enflasyonun olumlu bir “baz etkisi”nin devreye girdiği haziran ayında yüzde 8,8 dolayına kadar düşmesi bekleniyordu. Fakat tarımdaki kuraklıktan kaynaklanan gıda fiyatlarındaki artış bu baz etkisini törpüleyince, haziran ayında beklenenin ancak yarısı kadar bir düşüş olmuştu. Temmuz ayında da daha genele yayılan fiyat artışları nedeniyle beklenenin aksine yükseliş yaşanınca, kendimizi yeniden çift haneye doğru yönelen bir enflasyonla karşı karşıya bulduk. TAHMİNLERİN ÜZERİNDE Enflasyon sadece ekonomik kamuoyunun beklentilerinin değil Merkez Bankası’nın tahminlerinin de üzerinde seyrediyor. Merkez Bankası’nın nisan ayında yaptığı tahminler haziran ayında yüzde 8,5 dolayında bir enflasyon öngörüyordu. Buna geçen ayki yazımızda da dikkat çekmiş ve dergimiz baskıdayken yayınlanacak olan 2014’ün üçüncü Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahmininde yukarı yönlü bir revizyon yapılabileceğini ifade etmiştik. Fakat 24 Temmuz’da yayınlanan bu raporda Merkez Bankası’nın yüzde 7,6’lık yıl sonu enflasyon tahminini aynen muhafaza ettiğini gördük. Ancak Merkez Bankası’nın bu kendinden emin tavrı daha ikinci yarıyılın hemen başında yara aldı. Çünkü enflasyonda temmuz ayında yaşanan yükseliş, Merkez Bankası’nın tahminlerine hiç uygun görünmüyor.

Maalesef enflasyondaki gidişat aşağı değil yukarı doğru gibi görünüyor. Çünkü yılın kalan döneminde, aralık ayı hariç, olumsuz bir baz etkisi söz konusu olacak. Bu olumsuz baz etkisi özellikle kasım ayında çok güçlü bir şekilde ortaya

GEKONOMİYİ İHMAL ETTİ

Kalfal k döneminde ekonomideki performans n n çok dü mesine ili kin olarak Erdo an’ n baz geçerli mazeretleri var. Öncelikle 2008-2009 küresel krizi, tam bu döneme denk geldi ve tüm dünyayla birlikte Türkiye ekonomisini de olumsuz etkiledi. Erdo an ayr ca bu dönemde kendisini iktidardan indirmeye çal an “yasal çıkacak. Bu nedenle yılın kalan aylarında hep “mevsim normalleri” (son 10 yılın ortalaması) dolayında enflasyon oranlarının çıkması bile yıllık enflasyonu çok geçmeden çift haneye taşıyacak. Böyle giderse 2014 yılı ise yüzde 11 dolayında bir enflasyonla kapanacak.

Bunun önüne geçilebilmesi için fiyatlama davranışlarında ciddi bir kırılmanın yaşanması gerekiyor. Fakat özellikle tarımdaki kuraklık nedeniyle gıda fiyatlarının yüksek seyrettiği bir ortamda bunun gerçekleşmesi oldukça zor. Son Enflasyon Raporu’na bakılırsa, Merkez Bankası bu konuda umudunu “aktif dış ticaret politikaları”na bağlamış görünüyor. Bu ifade, gıda fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için tarımda ithalat kapısının açılması anlamına geliyor. Ancak bunun gerçekleşmesi bile durumu kurtarmaya yetecek gibi görünmüyor.

Açıkçası, siyasi baskılara dayanamayarak mayıs ayında erken faiz indirimine başlayan Merkez Bankası, enflasyonda zaten zor olan işini iyice zorlaştırmış bulunuyor. Enflasyonda bu yıl da artık kayıp gibi görünüyor. Para politikasının yeniden sıkılması, 2015’te durumu kontrol altına almayı sağlayabilir. Fakat ekonominin yeniden duraklamaya başladığı bir ortamda bunu yapmak Merkez Bankası’nın yeni hükümetle de arasının açılmasına yol açabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.