EKONOMİDEKİ YAVAŞLAMA İŞSİZLİĞİ YÜKSELTTİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı mayıs ayında yüzde 9,5 olarak gerçekleşti. İşgücü piyasası verileri her ay düzenlenen anketlerin üç aylık ortalamaları alınarak hesaplandığı için mayıs ayı verileri aynı zamanda ikinci çeyrek dönemin verileri oluyor. İlk çeyrekte işsizlik oranı yüzde 9,1’di. Yani ikinci çeyrekte işsizlikte bir sıçrama yaşanmış bulunuyor.

İkinci çeyrekte işsizlikte görülen bu sıçrama, ekonomiden gelen yavaşlama sinyalleriyle örtüşüyor. Ekonomideki yavaşlama yeterli istihdamın yaratılmasına engel olduğu için işsizlik haliyle yükseliyor. Nitekim ikinci çeyrekte işgücüne katılan 300 bin kişinin ancak yarısına istihdam olanağı sağlanabildiği, kalan yarısının işsizler ordusuna katıldığı görülüyor.

İşsizlikte 2012’de ekonomi duraklayınca başlayan yükseliş ekonominin biraz toparlanması üzerine geçen yılın sonlarında durmuştu. Bu ivme, bu yılın ilk çeyreğinde ise işsizlikte bir miktar düşüş getirmişti. Ancak ikinci çeyrekteki sıçramayla birlikte işsizlik oranı geçen yılın sonlarındaki düzeyinin de üzerine çıktı. Ekonomide henüz belirgin bir toparlanma gözlenmediği için bu yükseliş devam edecek gibi de görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.