CARİ AÇIK DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

Cari açıkta ocak ayında başlayan düşüş sürüyor. Yıllık cari açık haziran ayında 52,2 milyar dolara kadar indi. Bu tutar, 2013’ün sonunda 65,1 milyar dolardı. Yılın ilk yarısında 12,9 milyar dolarlık düşüş yaşanırken bunun büyük kısmı ikinci çeyrekte gerçekleşti. Geçen yılın sonunda yüzde 7,9 olan ve ilk çeyrekte yüzde 7,5’e gerileyen cari açığın milli gelire oranının da ikinci çeyrekte daha hızlı düşüp yüzde 6,6 dolayına indiğini tahmin ediyoruz.

Cari açıktaki düşüşün iki nedeni var. Birinci neden ekonomideki yavaşlama. Ekonomideki yavaşlama ithalatı aşağı çektiği için cari açığı da düşürüyor. İkinci nedeni ise geçen yıl rekorlar kıran altın ithalatının bu yıl gerilemesi oluşturuyor. Cari açıktaki düşüşün yaklaşık yarısı altın dış ticaretindeki gelişmelerden kaynaklanıyor.

Nitekim yılın ilk yarısında altın hariç cari açıkta yaşanan düşüş çok daha az ve 6,3 milyar dolar. Altın hariç cari açığın milli gelire oranındaki düşüş de çok daha sınırlı. Geçen yılın sonunda yüzde 6,5 iken ilk çeyrekte yüzde 6,4’e gerileyen bu oranın ikinci çeyrekte ise yüzde 5,9 dolayına indiğini tahmin ediyoruz. Geçen yıl cari açığın şişmesine neden olan altın dış ticareti bu yıl ise düşmesine hizmet ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.