İKİ İŞ BİR ARADA YÜRÜR MÜ?

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON - Velma Ganassini Aleksandar Dimitrov

Velma, tıpkı hayatta olduğu gibi işte de her zaman herkesle anlaşamazsın. Başkalarının bakış acısına açık olurken, ortaya çıkan farklılıklarla uğraşmak uzun soluklu iş

CEVAP:Birkaç arkadaşımla iki inovatif, genç şirket kurduk: İmalatçılar ve perakendeciler için, müşteri iadelerini önlemeyi amaçlayan bir çözüm ve jet-lag etkisi ve uyku sorunu için, akıllı bir telefon tarafından kontrol edilen ışık terapi gözlüğü. Derslere devam etmenin yanı sıra haftada 100 saatten fazla çalışıyoruz ama yine de yetişemiyoruz. Bize verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

SORU:Fırıncılar ekmek pişirir, muhasebeciler hesapları yönetir ve girişimciler de fikirleri gerçekliğe dönüştürür. Yeni fikirlerle ortaya çıkabilmek, bizim için hem lütuf hem de bir lânettir. Hep iyimser ve ilham dolu olmamız şahane bir şeydir, ama bir fikre onu başarılı bir şirkete dönüştürecek kadar uzun süre odaklanmak bazen zordur.

Her iki fikriniz de şaşırtıcı ölçüde merak uyandırıcı, özellikle de ışık-terapi gözlükleri: Sık uçan ve havayolu şirketi sahibi biri olarak, bunun için pazar olduğuna eminim.

Her iki iş için de tutkulu musunuz? Eğer her ikisiyle de uğraşmayı seviyorsanız, devam edin ve ruhunuzu canlı tutun. Bir işi yönetmek birkaç şeyle özetlenebilir: Hedef kitlenizi bağlamak, emsalsiz bir satış noktasını vitrine çıkarmak, nakit akışına dikkat etmek, ekibinize özen göstermek. Böylece onlar da müşterilere özen gösterecektir. İşlerinizin birisinde bu becerilerde ustalaştığınızda, bunları diğer işe de uygulamanız kolay hâle gelecektir.

Ben arkadaşlarımla Student dergisini yaparken, bunun için 16 yaşımda okuldan ayrılmıştım, okurlarımızın da tıpkı bizim gibi müzikle ilgilendiğini fark ettik. Böylece bir posta-siparişiyle kayıt şirketi kurduk ve dergide bunun reklamını yaptık. Mükemmel işledi, her iki iş birbirini tamamladı. Sonunda Virgin Records öyle bilinir hâle geldi ki dergiyi bırakıp tüm çabamızı kayıt işine yoğunlaştırmaya karar verdik. Bir süre için, tıpkı sizin gibi, aynı anda bu iki genç şirketi bir arada götürebiliyorduk. Aslında bir de, kâr amaçlı olmayan Student Advisory Centre’ı da (Öğrenci Danışma Merkezi) yürütüyorduk, yani fiilen devam eden üç işe sahiptik! Hızla geçen 50 yılda, durmadan yeni birisinin arayışında, bir dizi sektörde yüzlerce şirketi hayata geçirdik. Festivallerden telekomünikasyon ve otellere kadar, Virgin markasını bir dizi sektörde stratejik olarak planladık.

Bu, senin ve arkadaşlarının seçebileceği yol olabilir. Ama kalbinizin tek bir işte olmadığını ya da o işin hızla sıçramayacağını düşünüyorsanız, daha stratejik bir yaklaşım benimsemelisiniz: Kısa vadede bir şirketle uğraşırken diğerini el altında tutabilirsiniz. Her iki şirketi ele aldığınızda, bunlardan birisinin daha hızlı başarılı olması mümkün mü? Ya da birinin başarısını diğerini yükseltmek için kullanabilir misiniz?

Geçen birkaç yılın en hızlı büyüyen genç şirketlerinden birisi olan Airbnb, yerden kalkışını bu yolla gerçekleştirdi. Diğer yan işleri sbusiness hemen ayağa kalkmazken, üç kurucu ortak; Brian Chesky, Joe Gebbia ve Nathan Blecharczyk, tutkulu projeleri için fon yaratmak amacıyla yan bir şirket kurdu. O sıra yapılan genel seçimleri alaya alan bir mısır gevreği çıkardılar, 800 adet sınırlı versiyon kutu sattılar. Bu projeden 30 bin dolar kazandılar ve bunu orijinal fikirleri olan Airbnb için kullandılar.

O fikir başarılı olduğu hâlde,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.