MARKANIZ ZAYIFSA APPLE’IN STRATEJİSİNİ ÖRNEK ALIN

Capital (Turkey) - - ÖZEL ARAŞTIRMA -

konusu nesiller olduğunda dikkate alınması gereken iki önemli konu var: 1- Genç kuşakları etkilemek kolaydır çünkü onlar yaşlı kuşakların on yıllardır kullanıp durdukları markalara o kadar da gönülden bağlı değildir.

2- Gençlere kıyasla yaşlı kuşakların ceplerinde markalara harcayabilecekleri daha fazla paraları var.

Bu yüzden marka sahiplerinin bir karar vermeleri gerekiyor. Onlar genç nesillere mi yoksa yaşlı kuşaklara mı odaklanacaklar?

Herkese birden ulaşmak pek de iyi bir fikir değil. Böyle yaparak sadece verdiğiniz mesajı sulandırmış olursunuz.

Bir marka zihinlerde bir kez konumlandırıldıktan sonra onun marka algısını değiştirmenin çok zor olacağını sakın unutmayın. Kodak bir zamanlar dünyanın en iyi bilinen ve en çok sevilen markalarından biriydi, ancak kendi markasını analog fotoğraf makinası filmlerinden dijital fotoğrafçılığa doğru kaydırmaya çalıştığı anda iflas etti. Oysa bu şirketin kendi dijital ürünleri üzerinde farklı bir marka ismini kullanması gerekirdi.

Bu yüzden eğer markanızın kötü bir şöhreti varsa, o zaman en kötü durumdan birinciliğe yükselmeniz imkansız değilse bile olağanüstü zor olacak demektir.

Peki neden farklı bir stratejiden faydalanmayı düşünmüyorsunuz? 2001 yılında zarar eden küçücük bir şirket iken 2014’te dünyanın en değerli şirketi haline gelen Apple’ın yaptığı da işte sadece bundan ibaretti. 2001’de Apple 5,4 milyar dolar satışa karşılık 37 milyon dolar zarar etmişti.

Bu aynı zamanda bu şirketin en önemli markası Macintosh’un çok küçük bir pazar payına sahip olduğu yıla denk düşüyordu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.