İÇERİK PAZARLAMASINA MÜZİK KATKI YAPAR MI?

Capital (Turkey) - - AL RIES -

slında bir marka kimliği sponsorlukla oluşturulmaz. Sponsorluk zaten çok iyi bilinen markalar için daha iyi bir stratejidir. Eğer markanız zaten iyi tanınıyorsa, o zaman iyi bir sponsorluk programı onun bilinirliğini sürdürmesine yardımcı olacaktır. Yani sponsorluk ancak Coca-Cola, McDonald’s, Rolex, Mercedes-Benz ve benzeri markalar gibi çok iyi bilinen markalar için en iyi stratejidir.

Diğer taraftan, bir sponsorluk programı kesinlikle güçlü bir pazarlama programının yerini alamaz. “Akılda kalıcı” bir markanın her ikisine de ihtiyacı vardır. merikan pazarında müziği kullanan marka sayısı çok az. Oysa eskiden çok sayıda marka bilhassa da televizyon reklamlarında müzikal temalara başvururdu. Eskiden Marlboro sigaralarının televizyonlardaki reklamlarında başrollerini Yul Brynner ile Steve McQueen’in oynadığı Muhteşem Yedili filminin müzikal teması kullanılırdı. Marlboro’nun Amerika’da 1 numaralı sigara markası olmasında kovboyların gösterildiği bu televizyon reklamlarının etkisi olağanüstü büyük olmuştu. İşin garip yanı, Marlboro reklamlarında neredeyse hiçbir kelime kullanılmamıştı. Sadece müzik, kovboylar ve atlar.

İçerik pazarlamasında müziğin çok katkı sağlayıp sağlamayacağından emin değilim. Ancak televizyon reklamlarına ciddi miktarlarda para harcayan her reklamcının kendi ticari reklamları için müzikal bir tema geliştirmeye çalışmaları gerektiğine yürekten inanıyorum.

Televizyon reklamcılığında bugün en büyük sorun izleyicinin aklında reklamcının adının kalmasını sağlayabilmek. Onların akıllarında genellikle görseller ve mesajın özü kalır, ancak sıklıkla verilen mesajı belirli bir markayla bağdaştırmayı unuturlar.

Kendi markasıyla anında özdeşleştirilebilecek müzikal bir tema geliştirmek herhangi bir televizyon veya radyo reklamcısı açısından çok büyük bir avantaj oluşturur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.