KENDİ İŞİNİZİN PATRONU OLMAK İÇİN RİSK ALMALISINIZ

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Nick B. Kiremire

Düzenli işi bırakıp kendi şirketini kurmanın en iyi zamanı nedir? Ayrıca bazı insanların sadece birer çalışan olarak doğduklarını ve bütün hayatları boyunca kurumlarda çalışmak zorunda olduklarını düşünüyor musunuz?

SORU:16 yaşındayken okulu bıraktığım günden bu yana kendi işimin patronu olmak konusunda epey şanslı olduğumdan düzenli bir işi bırakma kararını vermek veya vermemek gibi bir durumla hiç yüzleşmedim. Ancak biz Virgin’de yüzlerce şirket kurduğumuzdan bir fikri başarılı bir girişime dönüştürmenin çok sıkı çalışma gerektirdiğini gayet iyi biliyorum. Bu arada başka bir şirket kurmanın bazen asla iyi bir zamanı olmayacakmış gibi hissettirdiğini de iyi biliyorum.

Hayatta yapabileceğiniz en tatminkar ve doyurucu şeylerden biri de kendi işinizi kurmaktır. Ve her ne kadar akıllıca risk almak teşvik edilecek bir şeyse de yeni kurulmuş şirketlerin çoğunun ilk 1,5 yılda batıp gittiklerini akılda tutmak da çok önemlidir. Bu yüzden her ay düzenli olarak aldığınız maaştan vazgeçmeden önce aldığınız riske değip değmeyeceğinden mümkün olduğu kadar emin olmanız gerekir.

Örneğin 1972 yılında bizim ekibimiz ilk işimiz olan Öğrenci dergisinin yanı sıra Virgin Records’u kurmuştu. Ancak biz plaklara yönelik güçlü bir pazar olabileceğinden kesinlikle emin olduktan sonra birincil odağımızı dergi işinden plak şirketine doğru kaydırmıştık. O günlerde bu aslında alınması kolay bir karardı, zira bizim plaklarımıza olan talep o derece hızlı artıyordu ki dergi satışlarını çabucak geride bırakabilmişti. Ama biz bunu zaten bekliyorduk.

Bugün düzenli işinizden ayrılmaksızın sunacağınız ürün veya hizmete talep olup olmadığını öğrenmek hiç olmadığı kadar kolay. Örneğin Indiegogo gibi kitlesel-fonlama şirketleri sizin kendinize ait iş fikrinizi videolar aracılığıyla test etmenize olanak sağlıyor ve şayet izleyicilerin beğendiği bir fikir ise ona para yatırıyorlar. Eğer potansiyel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.