MERKEZ’İN ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 8,9’A YÜKSELDİ

Capital (Turkey) - - KONJINKTUR -

duyuyor gibi görünüyor. Bu nedenle içi bo olsa bile hükümetin attt bu ad mlara inanmaya haz r geni bir kitle var. Ancak bunun için at lan ad mlar n icraatlarla da desteklenmesi gerekiyor. Bu icraatlar n içinde ise sadece ekonomiye de il hukuk düzenini yeniden kurmaya yönelik olanlar n da bulunmas gerekiyor.

Bize öyle geliyor ki ekonomiye güvenin yeniden erkez Bankası, 2014’ün dördüncü ve son Enflasyon Raporu’nu ekim ayının sonunda yayınladı. Bu raporda, 2014’ün yıl sonu enflasyon tahminine 1,3 puanlık zam yapıldı ve yüzde 7,6’dan yüzde 8,9’a çıkarıldı. İlk kez açıklandığı 2013 yılının başından beri yüzde 5’lik hedef düzeyinde tutulan 2015’in yıl sonu enflasyon tahmini de söz konusu yıla girmeye üç ay kala 1,1 puan zam gördü ve yüzde 6,1’e çıktı.

2014 yıl sonu enflasyon tahmininin yükseltilmesinin temel nedenlerini, tarımdaki kuraklık yüzünden gıda fiyatlarında yaşanan olumsuz gelişmeler ve döviz kurlarındaki artış yüzünden fiyatlama davranışlarında yaşanan bozulma oluşturuyor. 2014 sonu enflasyon tahminine, gıda fiyatlarındaki artış varsayımının yukarı doğru güncellenmesi 0,8 puan, fiyatlama davranışlarındaki bozulma ise 0,7 puan zam getirdi. Ekim ayı başında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan yüzde 9’luk zam da 2014 yıl sonu enflasyon tahmininin 0,2 puan yükseltilmesine neden oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve ekonominin beklenenden fazla yavaşlaması ise enflasyon tahminlerine düşüş yönünde etkide bulundu. Bunlardan ilki 2014 yılı sonu enflasyon tahminini 0,3 puan, ikincisi ise 0,1 puan aşağı çekti.

2015 yıl sonu enflasyon tahmininin yükseltilmesinin temel nedenini ise 2014’ün beklenenden daha yüksek bir enflasyonla kapanacak olmasının getirdiği atalet oluşturuyor. Bunun 2015 yıl sonu enflasyon tahminine 1,2 puan olumsuz etkisi oldu. Gıda fiyatlarındaki artış varsayımının yukarı doğru güncellenmesi de 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 0,3 puan yükseltti. Buna karşılık petrol fiyatlarının beklenenden daha düşük bir seviyeye inmesi 0,2 puan, ekonominin beklenenden daha fazla yavaşlaması da yine 0,2 puan olumlu etki yaptı. GECİKMELİ REVİZYON Esasında gıda fiyatlarındaki gelişmeler ile fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın yılın ikinci yarısında da enflasyonu olumsuz etkileyeceği daha aylar öncesinden belliydi. Bu nedenle biz Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini temmuz ayında yayınlanan önceki Enflasyon Raporu’nda yükseltmesini bekliyorduk. Fakat Merkez Bankası o zaman enflasyon tahminlerini sabit tutmuş ve de yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş yaşanacağından çok emin görünmüştü. Ancak enflasyondaki gelişmeler Merkez Bankası’nın değil bizim tahmin ettiğimiz yönde oldu. Bu da Merkez Bankası’nı enflasyon tahminlerine gecikmeli de olsa zam yapmak zorunda bıraktı.

Bu arada Merkez Bankası’nın yüzde 8,9’luk yeni yıl sonu enflasyon tahmini de biraz iyimser olabilir. Şu anda yıllık enflasyon bu tahmine yakın ama çok güçlü bir olumsuz “baz etkisi”nin söz konusu olduğu kasım ayında ciddi bir sıçrama yaşanmış olması ihtimali var. Geçen yıl kasım ayında enflasyon mevsim normallerinin çok altında ve neredeyse “sıfır” olarak gerçekleşmişti. Bu yıl kasım ayında mevsim normallerine yakın bir enflasyonun yaşanması bile 1 puanlık bir sıçrama getirebilir. Böylece ekim ayında yüzde 9 düzeyinde bulunan yıllık enflasyon kasım ayında yüzde 10 civarına yükselmiş olabilir. Aralık ayında “baz etkisi”nin tersine dönmesi biraz düşüş getirse bile 2014 yılı çift haneye yakın bir enflasyonla kapanabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.