İŞSİZLİK 3,5 YIL SONRA YENİDEN ÇİFT HANEYE ÇIKTI

Capital (Turkey) - - BUNU BEKLIYORDUNUZ -

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mevsimsel düzeltilmiş verilerine göre, ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 10,4 olarak gerçekleşti. Aylık işgücü piyasası verileri üç aylık dönemlerin ortalamaları olarak hesaplandığından, ağustos ayı verileri aynı zamanda üçüncü çeyrek dönemin verileri oluyor. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranlarına böyle bakıldığında, üçüncü çeyrekte önceki çeyrek döneme göre 0,8 puan yükseldiği görülüyor. İkinci çeyrekte işsizlik oranı yüzde 9,6 seviyesindeydi.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranında ikinci çeyrekte de 0,5 puanlık yükseliş yaşanmıştı. Yılın ilk çeyreğinde işsizlik oranı yüzde 9,1’di. Böylece işsizlik oranı iki çeyrek dönemde 1,3 puanlık bir sıçrama göstermiş oldu. Bunun sonucunda da tam 14 çeyrek dönem yani 3,5 yıl sonra yeniden çift haneye tırmandı. İşsizlik oranının çift hanede olduğu bundan önceki son üç aylık dönem 2010 yılının son çeyreğiydi.

2008-2009 krizi sırasında zirveye tırmanan işsizlik oranı 2010 ve 2011’deki hızlı büyümenin etkisiyle yüzde 8,5’in altına kadar inmişti. Ancak 2012 yılında ekonomi yavaş büyüme dönemine girince bu düşüş sona erdi. Ekonomideki yavaş büyüme yaratılan istihdamı da aşağı çekince işsizlik oranı yükselmeye başladı. Geçen yılın ikinci yarısında ekonominin biraz toparlanır gibi olması işsizlikteki bu yükselişi durdurmuştu. Ancak siyasi belirsizliğin etkisiyle ekonominin resesyonun sınırına kadar gelmesi son iki çeyrekte işsizlikteki yükselişin ivme kazanmasına neden oldu.

Üçüncü çeyrek döneme ilişkin öncü göstergeler, ekonominin resesyon tehlikesini şimdilik atlattığına işaret ediyor ama ortada ciddi bir toparlanma da görünmüyor. Bu durum, son iki çeyrekte gördüğümüz kadar hızlı olmasa da işsizlikteki yükselişin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşündürüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.