REKLAM VE SATIŞ TAKTİKTİR

Capital (Turkey) - - MEDIAPULSE -

ilk hedefi bu değil. Pazarlamanın başlıca hedefi, müstakbel müşterilerinizin zihninde bir marka oluşturmaktır. Bir marka imajı yaratıldıktan sonra artık satış yapmak satış servisinin işidir.

Elbette şirket içinde pazarlamayla satış servisleri arasında çok sıkı iletişimler kurulması gerekir. Ancak

Bbunlar, iki farklı türden insan gerektiren iki farklı işlem.

Satışçılar genellikle dışa dönük insanlar. Onlar nasıl konuşulacağını çok iyi bilir, insanlarla fevkalade iyi anlaşırlar, özellikle de müstakbel müşterilerle.

Pazarlamacılar ise daha çok içe dönük insanlardır. Çok fazla konuşmazlar ve aslında insanlarla iletişim kurmaktan da pek hoşlanmazlar. Onlar kendi fikirleri ve kavramlarıyla çalışmayı tercih ederler.

Bir pazarlama programının ilk adımının bir marka-oluşturma süreci olması gerekir. Güçlü bir marka olmaksızın bir şirketin başarılı olması çok zordur. ir marka zihinlerde bir kez konumlandırıldıktan sonra onun marka algısını değiştirmenin çok zor olacağını sakın unutmayın. Kodak bir zamanlar dünyanın en iyi bilinen ve en çok sevilen markalarından biriydi, ancak kendi markasını analog fotoğraf makinası filmlerinden dijital fotoğrafçılığa doğru kaydırmaya çalıştığı anda iflas etti. Oysa bu şirketin kendi dijital ürünleri üzerinde farklı bir marka ismini kullanması gerekirdi.

Atmanız gereken ilk adım, kendinize bir pazarlama stratejisi geliştirmektir. Genel prensip, önce strateji, sonra taktiklerdir. Reklam ve satışlar, birer taktiktir ve kendinize etkili bir pazarlama stratejisi geliştirdikten sonra ele alınmalıdır.

Peki etkili bir pazarlama stratejisi nedir? Ben bu soruya birkaç kelimeyle cevap veremem. Ancak birtakım prensiplerden bahsedebilirim: Eğer markanız yeni bir kategoride ilk marka ise o zaman kendi markanıza talep yaratmak için PR tekniklerinden faydalanmanız gerekir. Yeni bir kategori yaratmak için sadece reklama güvenemezsiniz. Apple, üç yeni kategoride üç yeni marka çıkardığı zaman kamuoyunda müthiş bir tanıtım kampanyası başlatmıştı. İlk yüksek kapasiteli müzik çalar, iPod. İlk dokunmatik özellikli akıllı cep telefonu, iPhone. Ve ilk tablet bilgisayar, iPad. Eğer markanız mevcut bir kategoride liderse o zaman bu gerçeğin altını çizen bir pazarlama sloganı geliştirmeniz gerekir. Bütün pazarlama programlarında liderlik en güçlü pozisyondur. Çünkü tüketiciler, daha iyi ürünlerden her zaman kârlı çıkacaklarına inanır. Ve markanız kendi kategorisinin lideri ise tüketiciler doğal olarak onun daha iyi olduğunu varsayar. Liderliğinizi ambalajlarınızda, görüntülerinizde ve reklamlarınızda vurgulamayı düşünün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.