AMBALAJ, GÖRSEL ÇEKİÇTİR

Capital (Turkey) - - MEDIAPULSE -

New York Şehri’nde bir reklam ajansı çalıştırıyorum ve tüm samimiyetimle bu işi müşterinin bakış açısından öğrenmediğiniz müddetçe iyi bir reklamcı olamayacağınıza inanıyorum. Bir başka ifadeyle iyi bir reklamcının iletişim becerilerinden çok daha fazlasını bilmesi gerekir. Onun şirketin her yönü hakkında dört dörtlük bilgi sahibi olması şarttır: Satış, üretim, dağıtım, fiyatlandırma. Biz özel beceri gerektiren (sanat direktörleri gibi) bazı pozisyonlar dışında genellikle pazarlama bölümlerinde müşteriler için çalışmış insanları işe alıyoruz.

iş dünyasında ambalaj, belki de en hafife alınan fırsat kapısıdır. Bir şirket müstakbel müşterilerin aklına bir fikir veya bir slogan kazıyacak bir reklam kampanyası için milyonlarca dolar harcayabilir. Sonra bu fikri veya sloganı kendi ambalajlarında kullanmayı ihmal eder.

Oysa ambalaj da “görsel bir çekiç” olabilir. Bir başka deyimle müstakbel müşterilerin zihnine sözsel bir ifadeyi çekiçleyecek benzersiz bir şekil olabilir. Örneğin Coca-Cola şişesi ilk kola yani gerçek bir şey olduğunu vurgulayarak bu markanın orijinalliğiyle iletişim kurar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.