İsveç’teki sır

İsveç’te küçük bir belde olan Vellinge’nin belediyesi bir yandan paradan tasarruf ederken diğer yandan çevreye katkıda bulunuyor. Bu başarının sırrı ise yerel yönetimle global bir şirket arasında kurulan ortaklıkta yatıyor.

Capital (Turkey) - - ŞEBEKE KORUMA -

Küçük bir belde olan Vellinge, İsveç’in kuzeybatı köşesinde Baltık Denizi’ne çıkıntı yaparak bir yarımada oluşturan bir konumda. Bembeyaz kumlu sahilleri ve yemyeşil enfes çayırları var. Hemen yanı başındaki Öresund Köprüsü ise Danimarka’nın başkenti Kopenhag ile İsveç şehri Malmö’yü birbirine bağlar. Köprünün ötesinde esen sert rüzgarlarla dönen rüzgar türbinleri var. Belediye meclisi üyesi Lars-Ingvar Ljungman, “Bizim yerleşim alanımızın büyük bir kısmı, deniz seviyesinden sadece birkaç metre yüksekte. İşte bu yüzden iklim değişikliğine mümkün olduğunca az katkıda bulunmak istiyoruz” diyor. Bu belediye, söz konusu kavrama kalpten inanmış durumda. Bu beldenin 33 bin sakini, 2005 yılından bu yana belediye tesislerinde enerji tasarrufu potansiyellerinin tümünden faydalanan “yeşil” bina teknolojilerine yatırım yapıyor. Burada amaç, su ve enerjiden tasarruf etmek, maliyetleri kısmak ve CO2 salımlarını azaltmak. Vellinge aynı zamanda yüksek teknolojilere yaptığı yatırımların bedelini mümkün olduğunca kısa bir sürede düşen enerji maliyetleriyle amorti etmeyi de istiyor. Ancak bu hedefini tutturabilmesi için kendisine son derece güçlü bir ortak bulması gerektiğini hemen anlamıştı. Vellinge sonunda Siemens’i tercih etmiş ve deneyi başlatmıştı.

Malmö’deki Siemens Bina Teknolojileri’nde bir enerji mühendisi olan Louise Johannson, “Isıtma, havalandırma ve aydınlatmayı da kapsayacak şekilde biz bu beldedeki bütün kamu binaları ve sistemleriyle ilgili çok ayrıntılı araştırmalar yaptık. Sonra enerji verimliliğini artıracak belirli önerilerde bulunduk” diyor. İlk önlemler kademe kademe hayata geçirildi. Çünkü Vellinge önce bu ortaklığın nasıl yürüyeceğini görmek istiyordu. Bu önlemlerin tamamı, Siemens ile yapılan ve ilk yatırım maliyetlerinin önceden belirlenmiş bir zaman dilimi içinde sağlanan enerji tasarruflarıyla geri ödenmesini sağlayan bir model olan enerji performansı sözleşmesi anlaşmaları aracılığıyla finanse edilmişti.

Bugüne kadar bu ortaklar, içinde belediye binası, idari binalar, okullar, huzur evleri ve kapalı yüzme havuzlarının da olduğu 100 bin m2’den fazla bir yüzölçüme sahip 43 binanın modernizasyonunu gerçekleştirdi. Enerji tasarrufu yapmak için bu ortaklar, çatılara yalıtım uyguladı ve akaryakıtla çalışan kazanlarını ısı pompalarıyla değiştirdiler. İçinde cıva ihtiva eden floresan lambalarıyla dış mekanlardaki sokak lambalarının yerine de enerji tasarruflu LED’ler yerleştirdiler. Okullardaki ve çocuk bakım merkezlerindeki aydınlatma sistemleri, artık otomatikman kendilerini gün ışığının yoğunluğuna ve odaların boş olup olmamasına göre ayarlayabiliyor. Tuvaletlere ve musluklara su tasarrufu yapabilen mekanizmalar kuruldu. Isıtma, ha-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.