Lider Ajanda İlk işim

Capital (Turkey) - - FINANCE SUITE -

niversite yıllarında iş hayatına atılanlar, kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanıyor. Finans sektöründe de bugün üst düzeydeki pek çok yönetici, henüz 20’li yaşlarda iş hayatıyla tanışmış. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, geçen gün bir konuşmasında Amerika’da eğitim gördüğü yıllarda taksi şoförlüğü yaptığını ve öğrendikleriyle attığı doğru hamlelerle bugünkü pozisyonuna geldiğini dile getirmişti. Biz de sektörün önemli yöneticilerine ilk iş deneyimlerini ve hayatlarına ne kattığını sorduk…

Burgan Bank’ın yeni genel müdürü Murat Dinç, üniversite yılları boyunca profesyonel turist rehberliği yaptığını dile getiriyor. “Üniversitede okurken 2,5 yıl Fransız turistlerle çalıştım. Türkiye’de yabancı turistleri gezdirdim” diyen yönetici, o yılların kendisine çok değer kattığı görüşünde. “Her şeyden önce rehberlik mesleği, sunum becerilerini çok geliştiriyor. 40-45 kişilik gruplara Türkiye’deki pek çok yeri, eseri anlattığınız için hitap etmeyi, insan ilişkilerini öğreniyorsunuz. Ayrıca Türkiye’nin pek çok farklı yerini, ülkeyi görmek vizyonunuzu geliştiriyor. Aynı zamanda bizim yurtdışı seyahatlerimiz de oluyordu. 20’li yaşlarda başka ülkeler, kültürler görmek de bana iyi bir vizyon kattı diye düşünüyorum. Bir de lisanınızı çok güncel tutuyorsunuz. Farklı ülkelerden kişilerle kurduğum iletişim, gerçek iş hayatına atılmam da yardımcı oldu” diye konuşuyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko da üniversite yıllarında yoğun bir iş hayatına sahipmiş. “Akşamları o dönemin prestijli bir turizm şirketinde biletleme elemanı olarak çalışırken, izin günümde popüler bir pizza markasında garsonluk yapıyordum” diye o günleri hatırlayan Canko, aynı zamanda AnaBritannica ansiklopedilerinin satış işiyle uğraştığını da ekliyor. “Şimdi anlatırken bile inanması zor geliyor ama okuldan eve dönerken de sahibi olduğumuz kırtasiye dükkanının alışverişini yapıp dükkanın borç/alacak durumunu yönetiyordum” diyor. Canko’ya göre tüm bu işler, farklı yönlerinin gelişmesine ve farklı beceriler kazanmasına neden oldu. “Biletleme işi ve garsonluktan kişilerarası ilişki gelişimini, ansiklopedi satışında satış becerilerimi, Tahtakale’de kırtasiye alışverişinde pazarlık yapma ve piyasa bilgisine hakimiyetin önemini öğrendim. İlk arabam 1975 model VW Bettle’dı. 19 yaşında bu çalışmalarımın sonucunda elde ettiğim kazancımla aldım. Bu benim için büyük bir mutluluktu. Bu tecrübelerin en büyük getirisi ise üniversiteden mezun olduğumda ne iş yapacağıma karar vermiş olmamdı” şeklinde konuşuyor.

“Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okuduğum dönemde özel ders vererek ve bir inşaat şirketinde part time çalışarak iş hayatıyla tanıştım” diyen Aklease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, özel ders vererek cep harçlığını çıkardığını ve part time işiyle de kurumsal hayatla tanıştığını aktarıyor. Yönetici, genç yaşındaki bu deneyimlerin kendisinde yarattığı artıları şöyle anlatıyor: “Çalıştığım şirkette bir mühendis adayı olarak Irak’ta yapılan büyük bir baraj inşaatının verilerini analiz edip, karşılaştırarak maliyet kontrolü ve raporlaması yapıyordum. Benim için oldukça önemli bir iş deneyimiydi. İki kişilik bir ekipte önemli bir sorumluluğumuz vardı. Bu sebeple akşam saatlerinde de bir programcılık kursuna başladım. Çok kısa sürede önemli sorumluluklar almak ve bilgisayarla çalışmak, beni zorlasa da çok hızlı gelişim göstermemi sağladı. Geriye baktığımda bu deneyimin projelerde etkin maliyet kontrolünün, en az mühendislik hesapları kadar önemli olduğunu bana öğrettiğini görüyorum. Bu deneyim daha sonraki yıllarda, finans dünyasındaki kariyerimde de bana önemli katkılar sağladı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.