SAĞDUYULU YATIRIM İÇİN BEŞ TAVSİYE

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

iyasalar açısından kötü başlayan 2014 yılı iyi bir kapanış yapmaya hazırlanıyor. 21 Kasım itibarıyla baktığımızda yılbaşına göre borsa yüzde 23 yükseldi. 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 10’dan yüzde 8’e geriledi. Dövizde ise Euro/dolar paritesinden kaynaklı karışık bir durum var. Yıla 2,95’ten başlayan Euro kuru yüzde 7 düşüşle 2,76’ya gerilerken; yıla 2,15’ten başlayan dolar kuru ise yüzde 3 yükseliş ile 2,22 seviyesine ulaştı. Yıl içindeki dalgalanmalar bir tarafa konulursa sepet kurda ise yüzde 2-3’lük bir gerileme var.

BİST-100 GRAFİĞİ

Son aylarda cari açıkta düzelme trendiyle birlikte piyasalar önce sakinleşti. Son haftalarda ise petrolde yaşanan hızlı düşüşten olumlu etkilenen Türkiye piyasaları daha da olumlu ayrıştı. Aralık ayında ve 2015’in ilk aylarında enflasyonda düşüş görüldükçe bu kez TCMB yeniden faiz indirmeye başlayacak. Böylece mevduat ve kredi faizlerinde düşüş başlamasıyla 2015’te büyümede kademeli bir canlanma görebiliriz.

Küresel ekonomide Avrupa, Japonya ve Çin’de ivme kaybı var. ABD Merkez Bankası FED, küresel zayıflığın ABD’yi de olumsuz etkilememesi için faizleri düşük tutuyor. FED’in ilk faiz artışı beklentisi 2015 sonuna ertelenmiş gözüküyor. 2015’te en önemli küresel makro risk olarak ise Avrupa ve Japonya’da deflasyonist gidişin derinleşmesini görüyoruz. Türkiye açısından Avrupa’daki durgunluk daha önemli, çünkü ihracatımız ve turizm gelirimizi olumsuz etkileyebilir. Avrupa, Japonya ve Çin merkez bankaları 2015’te de parasal destek politikalarına devam edecek. Başarısız olurlarsa küresel piyasalarda yeni bir kriz yaşanması ihtimal dahilinde.

1) Piyasalar etkin olup her türlü bilgi hızlı şekilde fiyatlara yansır. Dolayısıyla kamuya açıklanan bilgileri, televizyon veya gazetelerdeki analizleri kullanarak avantaj sağlamak imkansızdır.

2) Yatırımları değişik varlık sınıflarına (mevduat, gayrimenkul, döviz, hisse senedi, tahvil, fon) dağıtmak yatırımcının vereceği en önemli karardır. Burada kişinin risk profili (temkinli, normal veya agresif) en önemli belirleyicidir.

3) Piyasaları tahmine çalışarak yatırım yapmak beyhudedir. İnsanoğlu geleceği ne ölçüde tahmin edebilirse, piyasaların (borsa endeksi, döviz kurları veya altın) yönünü de o ölçüde tahmin edebilir.

4) Asıl yapılması gereken değeri düşen yatırım araçlarını almak; yükselenleri ise satmaktır. Bunu yaparken dip noktayı veya en tepeyi yakalamaya çalışmak yerine belli aralıklarda kademeli işlem yapmak en mantıklı harekettir.

5) Bilgi sahibi olduğunuz yatırımlara öncelik verin. Kulaktan dolma, yüzeysel duyumlarla yapılan kısa vadeli yatırımlar genelde zararla sonuçlanır. Anlık dürtülere kapılmamak akıllı yatırımın en önemli kurallarından biridir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.