Lider Ajanda Kilit görevim

Capital (Turkey) - - FINANCE SUITE -

er yönetici ya da patronun kariyerinde yükselmenin yolunu açan bir kilit pozisyon vardır. Bu pozisyonla öğrendikleriyle kariyerlerinde yukarı giden basamakları daha hızlı tırmanmaları mümkün olmuştur. CEO Ajanda’da bu ay, finans sektörünün önde genel müdürlerine kariyerlerindeki kilit pozisyonları ve bu görevin kattıklarını sorduk: HER ZAMAN İLERİ BAKMAK Garanti Leasing Genel Müdürü ÜNAL GÖKMEN, Garanti Bankası’nda bölge müdürlüğü yaptığı iki dönemi, kariyeri için dönüm noktaları olarak görüyor. Yönetici, “2000-2004 yılları arasında Çukurova bölge müdürlüğü yaptım. Bu görevde, 2001 krizini yaşadım, gerçekten çok zor bir dönemdi. Bu dönemde grubumuzun 3 bankası Garanti, Osmanlı ve Körfezbank ‘Garanti’ çatısı altında birleştirildi. Bu sürecin kendi bölgemdeki tarafını yönettim. Hemen arkasından 2002’de büyüme dönemi geldi. Peş peşe Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Silopi, Mardin, Adana, Gaziantep ve Mersin’de şubeler açmaya başladık. 3-4 yılda küçülme, birleşme ve büyüme gibi operasyonların tümünü yaşamak gerçekten ciddi tecrübe oldu” diyor. Gökmen, bu dönemde içinde bulunulan durumun geçici olduğunu, her zaman ileriye bakmak gerektiğini öğrendiğini de ekliyor.

Gökmen için kilit ikinci dönemse 2004-2012 yılları arasında İstanbul Anadolu Yakası’ndaki bölge müdürlüğü oldu. “2005’te banka ticari, KOBİ ve bireysel bankacılık gibi 3 farklı müşteri segmentinin yönetim sorumluluğunu aynı bölge müdürüne verdi. Bu görevde stratejik bakabilmeyi, işbirliğinin ve her şeyin ötesinde insan kaynağına yapılacak yatırımın önemini, uzun vadeli düşünmeyi iyi öğrendim” şeklinde konuşuyor. FARKLI KANALLARIN YÖNETİMİ Şeker Leasing Genel Müdürü CENK ERTEN de 2000-2006 yılları arasında üstlendiği “pazarlama ve satış müdürü” pozisyonunun kendisini bugünkü görevine hazırladığına inanıyor. “Bu görevim süresince çeşitli dağıtım kanallarının yönetimi, ekip yönetimi, liderlik konularında çok deneyimlerim oldu” diyen yönetici, bu dönemin kendine kattıklarını şöyle aktarıyor:

“Aynı zamanda şirketin çeşitli projelerinde de yer almam, farklı departmanların işlevleri, şirket iş akışları, etkin çalışma ve bunların sonucu olarak da verimliliğin artırılması metodolojilerinde gelişmeme neden oldu. Bunların yanı sıra üyesi olduğum aktifpasif komitesi şirket bilanço yönetimi ve kredi komiteleri ise firma değerlendirmesi konularında deneyim kattı.” HIZLI ÇÖZÜM ÜRETME YETİSİ 2014 başında genel müdürlük koltuğuna oturan Creditwest Faktoring Genel Müdürü DİLBER BIÇAKÇI, 21 yıldır çalıştığı finans sektöründe ilk 11 yıl rekabetçi bankalarının pazarlama departmanlarında görev aldığını belirtiyor. Bıçakçı, “Bu dönemde müşteri ihtiyaçlarını doğru anlama ve hızlı çözüm üretme anlamında ciddi bir birikim oluştu. Faktoring sektöründe de 10 yıldır Creditwest bünyesindeyim. Şirkete Altınbaş Holding ana hissedarlığına geçtiği günlerde dahil oldum. Bizim organizasyonel stratejimiz herkesin patron, herkesin yönetici olduğu bir sistem oluşturmak. Bir önceki görevim pazarlama genel müdür yardımcılığıydı. Yönetim becerilerimin gelişmesi de bu görev sayesinde oldu” şeklinde konuşuyor. OKUL GİBİ GÖREVLER Burgan Leasing Genel Müdürü CÜNEYT AKPINAR ise aldığı pek çok farklı görevin kariyerini bugüne taşıdığına inanıyor. Akpınar, bu görevlerin kendine verdiği artıları şöyle aktarıyor: “1987’de girdiğim İnterbank’ı bir iş yeri olarak tanımlamak gerçekten haksızlık olur, gerçek bir okuldu.

Türkiye’nin şu an önemli mevkiide bulunan finansçılarının çoğunun, üniversitelerde öğrenemediklerini İnterbank’ta öğrendiği kabul edilen bir gerçek. Bu okulda 3 yıllık teftiş tecrübesiyle sektörü en iyi şekilde öğrendim. Daha sonra 1990’ da, Türkiye’de henüz çok yeni olan leasing sektörüne İşgen Leasing’de pazarlama müdürü olarak giriş yaptım. Zor ekonomik koşullarda, başarılı geçen leasing ve faktoring yıllarından sonra Ceylan Holding’de CFO’luk ve icra kurulu üyelikleri ise bana makro bakış açısı kazandırdı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.