BAŞARININ SIRRI DOĞRU KÜLTÜRÜ YARATMAKTA YATAR

Capital (Turkey) - - CAPITAL - Guru Vignesh V., Hindistan

İki yakın arkadaşımla birlikte şu sıralar bir şirket kurmak istiyoruz ve daha şimdiden kafamızda sayısız fikir var. Acaba bir şirket bir arkadaşlar grubu tarafından işletildiğinde orada ne türden bir atmosfer olmalı? Kurumsal mı yoksa daha gayrı resmi mi olmalı? Yeni bir şirket kurmak oldukça stresli ve zahmetli bir süreçtir. Bu süreçte aile ve arkadaşlarla birlikte çalışarak bu yükün bir kısmını onlarla paylaşmak mükemmel bir fikir olabilir.

Guru, anlaşıldığı kadarıyla sen ve arkadaşların iyi bir şeyler yapmak üzeresiniz. Birbiriniz hakkında sağlıklı bakış açısına, yığınla fikre ve onları deneyecek cesarete sahipmişsiniz gibi bir görüntü veriyorsunuz. Bu yüzden ben sizin daha şimdiden şirket kültürü hakkında düşünmeye başlamanızın ve bunu bir şirket kurmakta çok önemli bir adım olarak görerek ayrıntılarıyla planlamaya çalışmanızın fevkalade akıllıca bir şey olacağını düşünüyorum.

Virgin’in ilk günlerinde bizim ekibimiz bu konuda hiç düşünmemişti bile ama bu alanda da şanslıydık. Virgin’in hikayesini bilen herkes bizi başarıya götürenin şirket kültürü olduğunu da gayet iyi bilir. Geçmişte de yazdığım gibi bizim ekibimiz Virgin’i Londra’daki ilk plak mağazamızda armut minderlerde yuvarlanırken tesadüfen yaratmıştı. Kuruluşun hemen ardından şirketin finansmanı oldukça sınırlıydı ve her hafta sonunda benim kiramızı ve çalışanların maaşlarını ödemeye yetecek kadar para kazanıp kazanmadığımızı hesaplamam gerekirdi ama bu durum bizim canımızı hiç sıkmazdı. Çoğunlukla orada takılmaktan büyük bir zevk aldığımız için bizim ilerlememizi sağlayan işte o mekanda geçirdiğimiz muhteşem eğlenceli zamanlardı. Aklımızdaki en son şeylerden biri ise kurumsal bir kültüre sahip bir şirket kurmaktı.

Biz kendimiz çok mutlu olduğumuz için Virgin Records müşterilerine de aileden biriymiş gibi davranıyorduk. Müşterilerimiz de yaşadıkları bu deneyime bayıldıklarından, bize tekrar tekrar geri gelmeye devam ettiler. Biz bunun farkında bile olmadan çok sayıda mağaza daha açmış ve plak satışlarımızı da fevkalade artırmıştık. Bu aslında çok zor bir işti ve şirketle ilgili tüm sorunlara kafa patlatmaktan çoğu gecemiz uykusuz geçiyordu. Ancak asla

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.