ENFLASYONDA HEDEFİ YİNE TUTTURAMADIK

Capital (Turkey) - - KONOMİDE GEÇEN AYIN EN ÖNEMLİ OLAYI, MERKEZ BANKAS -

olu maya ba lasa da uzmanlar, Erdo an’ n bu aç klamas na kadar, 20 Ocak’taki toplant dan böyle bir karar ç kmas n pek beklemiyordu. Nitekim CNBC-e’nin sonuçlar n 16 Ocak’ta aç klad bir ankete cevap veren 23 banka ve arac kurum ekonomistinden 15’inin para politikas faizinde indirim beklentisi yoktu. Sadece sekiz uzman indirim bekliyordu. Bunlardan da sadece ikisi 50 baz puanl k üketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu 2014’ü yüzde 8,2 düzeyinde kapattı. Böylece 2014 yılı da enflasyonla mücadelede kayıp yıllar arasına katıldı. Çünkü 2014 yılı enflasyonu yüzde 5’lik hedefi çok aştı. Enflasyon geçen yıl hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığının bile dışına taştı. 2014’te enflasyon hedeften 3,2 puan daha yüksek düzeyde gerçekleşti.

Türkiye’de enflasyon hedeflemesi sistemine 2002 yılında geçilmiş, bu uygulama ilk dört yıl “örtük” olarak sürdürüldükten sonra 2006’da “açık” hale getirilmişti. 2014’te 13’üncü yılını dolduran bu uygulamada maalesef özellikle son yıllarda pek başarılı değiliz. İlk dört yılda hedeflerin altında kalan enflasyon sonraki üç yılda hedefleri aşmıştı. Ardından hedeflerin tuttuğu iki yıl daha geldi ama son dört yıldır yine hedeflerin üzerine çıktık. Toplamda 13 yılın altısında başarı, yedisinde ise başarısızlık söz konusu.

2014’te enflasyonun hedefi aşmasının temel nedeni, özellikle yılın başlarında kurlarda yaşanan indirim beklerken, alt s 25 baz puanl k indirim olabilece ini söylüyordu. Ancak Erdo an’ n aç klamas ndan sonra neredeyse herkes art k PPK toplant s ndan bir indirim ç kaca ndan emindi. Nitekim gerçekle me de aynen öyle oldu.

BAĞIMSIZLIK MESELESİ

Siyasetçilerin para politikas na müdahalesi Türkiye’ye sıçrama oldu. Kurlardaki bu artış bir taraftan fiyatlara geçiş yaparken (pass through effect), diğer taraftan da ekonomideki fiyatlama davranışlarının bozulmasına yol açtı. Öte yandan tarımda yaşanan kuraklık da 2014’te enflasyonu olumsuz etkiledi. Yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarında yaşanan olağanüstü düşüş olmasaydı, 2014 yılı muhtemelen çift haneli enflasyonla kapanacaktı. Yaz aylarında 110 doların üzerinde olan petrolün varil fiyatının yıl sonunda 60 doların altına kadar inmesi, özellikle yılın son aylarında enflasyonun düşmesini sağladı. Böylece 2014 yılı Merkez Bankası’nın geçen sonbaharda yaptığı yüzde 8,9’luk son tahmininin de altında bir enflasyonla kapandı. Ancak enflasyonun son tahmininin altında çıkması elbette Merkez Bankası’na kredibilite açısından bir fayda sağlamadı.

2015’te enflasyon hedefi yine yüzde 5 düzeyinde. Merkez Bankası’nın geçen sonbaharda yaptığı 2015 yılı tahmini ise yüzde 6,1’di. Tabii dergimiz baskıdayken yayınlanan 2015’in ilk Enflasyon Raporu’nda bu tahminde revizyon yapılmış olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.