BASKIN YEREL MARKA OLUN

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - Tüketici ürünleri sektöründeyiz. Çok güçlü global rakiplerimiz var. Hayatta kalmak için ne yapmalıyız?

müşteri ne kadar genç olursa, sosyal medyayı o kadar fazla kullanıyor demektir. Yani internet ve sosyal medya sizin için muhtemelen en iyi tercihtir.

Ama bazen internete geçmeden önce, markanız hakkında bir tanınırlık yaratmanız gerekir. Örneğin birçok şirket yeni bir marka lansmanını, gazete ve dergiler gibi geleneksel medyaya konu olmak için PR tekniklerini kullanarak yapar. Sonra da bu hikayeleri markalarını tercih nedeni kılmak için internette kullanırlar.

Geleneksel medya, sosyal medyadaki çabaları daha etkin kılacak dayanakları yaratabilir.

vadede, baskın bir global marka ve baskın bir yerel marka pazarda yerini bulur. Bazı tüketiciler global markaları tercih eder. Bazıları da yerel olanları. Siz baskın yerel marka olmaya odaklanmalısınız.

Global ölçekte baskın kola markası Coca-Cola’yı ele alın. Dünyanın birçok ülkesinde onun yanı sıra çok başarılı yerel markalar yer almakta. Rusya’da Crazy Cola yüzde 40 paya sahip. Hindistan’da Thums Up yüzde 42 paya sahip. Peru’da Inca Cola 1 numara. Bolivya’da Coca Colla büyük bir markadır. Suudi Arabistan’da Mecca-Cola büyük bir marka. Türkiye’de Cola-Turka bir dönem yüzde 20 paya sahipti, şu andaki durumunu pek iyi bilemiyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.