Şirket devrinde püf noktalar

Capital (Turkey) - - ZAMAN PLANLAMA -

aşarılı şirket sahiplerinin amaçlarına ulaşmada başarısızlığa uğramalarının nedeni, istek ya da çaba eksikliği değildir. Daha ziyade, büyük resmin berraklığındaki eksiklik ve ısrarla kısa vadeli hedefler peşinde koşmaktır.

Birçok sektörde yeni yılın başlangıcı, fiziksel envanter çıkarmak anlamına geliyor. Ama genellikle ihmal edilen başka bir tür envanter daha var. Şirket sahipleri zamanlarını nasıl geçirdiklerine nadiren dikkat eder. Bunu yaptıklarında da sıklıkla, şirkette çok fazla zaman geçirdiklerini ve yaşamlarının diğer alanlarına yeterli zaman ayırmadıklarını görürler. Ölüm döşeğindeyken “Keşke ofiste daha fazla zaman geçirseydim” diyen birini hiç duymadım. Yaşamlarımızın sonunda gerçekten geriye kalan değerli şeyler; ailemiz, dostlarımız ve diğer sevdiklerimizle yaşadığımız zengin hatıralardır. Birçok başarılı işadamı, yaşamda mutluluğu, sadece başarıdan ziyade anlama odaklandığında bulmuştur. Bu; Andrew Carnegie, John D. Rockefeller ve Bill Gates durumunda gerçektir.

Birçok iş sahibi ise yeterince sıkı çalışıp işlerini büyütünce her şeyin kendi akışında gideceğine inanır. Aslında, hem kişisel hem de şirketle ilgili amaçlarını içeren bir planı nasıl tasarlayacaklarını bilmezler.

2013’te yapılan Şirketten Çıkış Planına Hazırlık Araştırması, şirket sahiplerinin yaklaşık yüzde 50’sinin gelecek beş yıl içinde bir değişim yapmak istediğini ve yönetimde devre niyetli olduklarını ortaya koyuyor. Doğru bir devir ve yedekleme planı, yazılı bir plan, dokümantasyon ve ilgili taraflara yönelik uygun planları gerektirir. Aynı çalışma, katılanların yaklaşık yüzde 47’sinin bir plana sahip olmadığını ve yüzde 34’ünün de geçişle ilgili bir plana, dokümantasyona ya da iletişim planına sahip olmadığını gösterir.

Bu boşluğu doldurmanın basit bir alıştırması, şeklimizdeki gibi bir matris oluşturmaktır. Sol tarafa, aşağı doğru kilit bireyleri yerleştirin. İlk sütuna mevcut yaşlarını yazın. Matris tamamlandığında açıklara bakın. Bu durumda, şirketin sahibi 68-73 yaşlarında çalışmaya son vermek istiyorsa onu kim izleyecek? Kilit noktalardaki çalışanlar hem aşağı yukarı aynı yaştadır hem de büyük olasılıkla şirketin sahibiyle aynı yaşlarda çalışmayı bırakmayı düşünürler. Eğer şirket hayati bir öneme sahipse şirketi potansiyel olarak devralacak kişilerden hiçbiri tam sorumluluğu almaya hazır değildir. Potansiyel yönetici hazır oluncaya kadar, şirketin sahibinin ya şirket içinden ya da dışından, yönetimin liderliğini üstlenecek üçüncü bir kilit çalışan bulunması önemlidir. Bu da şirketin sahibinin en az 5 yıl boyunca kilit çalışana göz kulak olması anlamına gelir ki şirket sahibi bu dönem boyunca şirkete bağımlı olmak zorunda kalacaktır. Şirketin sahibinin şirketten gerçekten çıkabilmesinin tek yolu şirketini satmayı düşünmesidir.

Bu durum göz önüne alındığında şirketin sahibinin ve potansiyel yönetici 1 ve 2’nin yaşamak istemediği bir tartışma ortamı ortaya çıkacaktır. Çözüm nedir? Hızlı bir çözüm için artık çok geçtir, ama geriye dönebilir ve daha iyi bir hareket tarzının nasıl olabileceğine bakabiliriz. Alıştırma: 1. Şirketim için bir dizi değeri göz önüne alan kişisel bir mali planım var. 2. Bir kez şirketten ayrıldığımda, gelirimin amaçlarımı gerçekleştirmeye yeteceğine inanıyorum. 3. Şirketimin kişisel amaçlarımı karşılayabileceğine emin değilim. 4. Şirket şu anda amaçlarımı karşılayabilecek düzeyde değil. 1. şıkkı işaretleyenler için yatağa gidip bebek gibi uyumak ve bir şeyden endişe etmemek yerindedir. 2 ya da 3’ü işaretleyenler kalemlerini çıkarmalı ve CFO (Chief Financial Officer) ya da muhasebecisiyle oturup, şirketi devrettikten sonra gerçekleştirmek istediklerinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini belirlemesi yerinde olur. Eğer 4’ü işaretlediyseniz, önünüzde ciddi tehditler var demektir.

Şirket sahiplerinin yüzde 47’sinin

bir yönetim devri planı yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.