Lider Ajanda 2015’in gündemi

Capital (Turkey) - - FINANCE SUITE -

nedeniyle içinde soruları barındıran bir yıl bizi bekliyor. Finans dünyası, 2015’e her ne kadar 2014’ten daha umutlu baksa da ajandalarda ilk sırayı verimli büyümeye ayırıyor. Önemli finans yöneticilerine, 2015 yılında ajandalarında en önem verdikleri konuları sorduk. İşte 2015’in odak konuları…

Son 3 yıldır verimliliğe ajandasında önemli yer ayırdığını belirten Türkiye Finans Genel Müdürü DERYA GÜRERK, 2015’te üç ana konuya eğilmeyi planlıyor. Gürerk, şöyle konuşuyor: “Verimlilik, 2015’te de ajandamın en önemli konusu. Bakiye olarak bankanın iş hacmi 3 yılda 3 kattan fazla arttı. Biz bunu karşılayacak çok ciddi ve yeşil altyapı yatırımları gerçekleştirdik. Bu, günün sonunda verimliliğe olumlu etki yapıyor. Biz sektöre göre 2014 yılında da mevduat ve kredilerde iki kattan fazla büyüdük. Bu büyümenin verimli gitmesi, orta ölçekli bankalar içindeki en iyi gelir-gider rasyomuzu koruyarak ilerlememiz benim için önemli. Buna çalışıyorum. İkinci önem verdiğim konu, regülasyonlar. Bu yıl bankaların regülasyonların etkisine dikkat etmesi gerekiyor, ancak ben Basel III’ün sermaye yeterliliği konusunda güzel açılımlar getireceğini düşünüyorum. Bunlara da çalışıyoruz. Üçüncü konu ise dijitalleşme. Bu konuda internet ve mobil bankacılıkta iyi atılımlar yapıyoruz. Bu yıl dijitalleşme konusuna çalışacağım.”

Garanti Emeklilik Genel Müdürü CEMAL ONARAN da şirketin katılımcı sayısında liderliğini korumayı ilk amacı olarak görüyor. Yönetici, 2015 ajandasını şöyle aktarıyor: “2013’ün Şubat’ında katılımcı sayısında liderliği ele geçirdik. 2015’te hedefimiz, bu liderliği korumak ve sektörde 1 milyonuncu katılımcıya ulaşan ilk şirket olmak. Fon büyüklüğünde de pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Hayat sigortalarında sektör yüzde 6 küçülürken biz yüzde 5 büyüdük. 2015’in yapılacaklar listesinde tabii ki bu başarı grafiklerinin devamı, yenileri için çalışmak ve verimliliğimizi artırmak yer alıyor. BES’te gelirlerin sınırlandığı ortamda operasyonel verimliliğimizi artırarak teknik kârlılığımızı yükseltecek organizasyon ve süreç değişiklikleri gündemimizde.”

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü ÖZGÜR MARAŞ, 2015’te leasing pazarının çok fazla büyümeyeceğini düşündüğünden verimliliğe ve yeni pazar fırsatlarına odaklanacağını açıklıyor. Maraş, “Sürdürülebilir başarı sağlamak en önemlisi. Hedefimiz, KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve proje bazlı katma değer yaratan yatırımların finansmanında yer alarak pazar payımızı artırmak. Bunlarla birlikte liderliğimizi sürdürmek önceliklerim arasında. 2015’te 3 binin üzerinde işlem gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda yılın hemen başında 2 yeni şube açacağız, yeni sektörleri leasing ile tanıştırmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Daha fazla firmaya ulaşmak ve özellikle makine ekipman ve iş makinesi yatırımlarındaki liderliğimizi sürdürmeyi de hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.