PARLAK FİKİRLER NEREDE?

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Matthew Howman

Hangi yöne gidileceğine karar vermek belirli bir noktaya kadar herkesin zorlandığı bir konudur. Ancak bir girişimci olmanın en eğlenceli yönlerinden biri de başınızda size hangi yöne sapmanız veya ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir patron olmamasıdır, her şey size kalmıştır!

Boyan, şu anda öyle görünüyor ki senin tüm yaşamın muhtemelen üniversite eğitimin hakkında vereceğin karara bağlı ve burada bir tercih yaptıktan

CEVAP:Bir öğrenci olarak girişimcilik testlerinden hep yüksek notlar aldığım için kendi işimi kurmaya karar verdim. Ancak işe nereden başlayacağımı bilemiyorum. Acaba nasıl esinlenebileceğim ve ortaya nasıl orijinal bir fikirle çıkabileceğim konularında deneyimlerinize dayanarak birkaç ipucu verebilir misiniz?

SORU:Virgin’deki en muazzam başarılarımız, nadiren yeni ürünler veya hizmetler icat etmekten kaynaklandı. Genellikle mevcut endüstrilere sızarak oradaki mallara veya ürünlere yeni bir yaşam öpücüğü kondurmak suretiyle başarı elde ettik. Ne Virgin Atlantic’i kurduğumuzda ticari havacılığı yeniden keşfettik ne de Virgin Trains ile demir yollarında ya da Virgin Money ile bankacılıkta herhangi bir icat yarattık. Her bir vakada mevcut tedarikçilerin sundukları baştan savma hizmetleri kritik bir bakış açısıyla değerlendirerek sistematik bir şekilde çıtayı yükseltmeye koyulduk ve bu yaklaşım da çok işe yaradı.

Matthew, illa da kendine ait “orjinal” bir fikirle ortaya çıkmak zorunda değilsin. Mark Twain’in bir zamanlar yazdığı gibi “Bütün fikirler ikinci eldir. Bilerek veya bilmeyerek milyonlarca dış kaynaktan üretilmişlerdir.”

Gel sana ne demek istediğimi açıklayayım: Benim ilgimi daima en iyi malzemelerini sadece diğer insanların günlük yaşamları hakkındaki aptalca alışkanlıklarını ve şaşkınlıklarını dinleyerek ve bu sorunların bizzat kendilerini tecrübe ederek çıkaran TV dizisi “Seinfeld”in parlak yaratıcısı Larry David gibi usta komedi yazarları çekti. Bu gibi yazarlar, ilham perisinin kendilerine uğraması için kendilerini bir odaya hapsedip bekleyemez. Aynısı girişimciler için de geçerlidir. İnsanlarla iç içe olmalısın. Onları dinlemeli, izlemeli ve etrafındaki her şeyle dirsek teması kurmalısın. Yeni bir fikir, ancak iyi görünmeyen, doğru dürüst çalışmayan, güzel kokmayan ya da sadece yeterince lezzetli olmayan bir şeylerle karşılaştığın zaman ortaya çıkar. Gerçekten de bozuculuk yapılması gereken bir ürün veya hizmeti bulmak için aslında duyularının beşini de birden kullanman gerekir. Onu orijinalinden daha iyi yapabilecek bir yöntemle ortaya çıkarsan işte o zaman doğru yoldasın demektir.

Ticari havacılık gibi hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmediğim bir endüstriye girmeye esinlenmem, aslında

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.