Online reklam nasıl etkiliyor

Capital (Turkey) - - MEDIA PULSE - REKLAM GELİRİ Magna Global, 2015 değerlendirmesine dair raporunu tamamladı. Rapora göre küresel reklam gelirleri, 2015 yılında yüzde 4,8 artarak 536 milyar dolara ulaşacak. ABD, Çin ve Rusya’da yavaşlamalar görülse de Avrupa’daki dijital medya gelirleri

REED ÖDÜLÜ

Google online reklamların offline satışlara etkisini ölçmeye yönelik Tahmini Toplam Dönüşüm (ETC) birimini, 2013 sonunda hizmete soktu. Şirket geçtiğimiz günlerde de bu birimin altına şu an için ABD’de sınırlı sayıda reklamcıya sunulacak olan “Mağaza Ziyaretleri” ölçütünün ekleneceğini duyurdu. Google Türkiye Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı, bu ölçüt sayesinde reklamverenlerin satış noktalarına müşteri getirme konusunda hangi kampanyaların daha etkili olduğunu öğrenme şansı elde ettiklerini belirtiyor. “Böylelikle yatırımlarının geri dönüşü konusunda daha ayrıntılı bilgi edinerek kampanyalarının kreatif, stratejik ve diğer özelliklerini daha doğru planlama imkanına kavuşuyorlar” diyor. Kirazcı bu uygulamanın neden önemli olduğunu da maddeler halinde şöyle sıralıyor:

Google Türkiye’nin The Boston Consulting Group’a hazırlattığı Türkiye İnternet Ekonomisi Raporu’na göre internet ekonomisi 2017 yılına kadar yüzde 19 büyüyecek.

Tüketim, 2017 yılına kadar yıllık yüzde 22 büyüme göstererek Türk internet ekonomisine 51 milyar TL katkıda bulunabilecek.

İnternet satışlarının etkisini gösteren çarpıcı örnek ise Polikarbon adlı işletmenin gelişimi. Şirket, işini internete taşıdıktan sonra 2011’de 150 bin TL olan cirosunu 2012’de 7 milyon TL düzeyine çıkardığını açıkladı.

Accenture Seamless Retail Study sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 88’i ürünleri online araştırdıktan sonra alışverişi mağazada gerçekleştiriyor.

Forrester tarafından Amerika’da yapılan son perakende çalışması da 2017 yılına kadar offline perakende satışlarının web’den yüzde 50 oranında etkileneceğini ortaya koyuyor. Aynı dönemde web’den etkilenen mağaza içi satışın 1,8 trilyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor. ABD’deki perakende satışlarının kabaca yüzde 95’i fiziksel mağazalarda gerçekleşiyor. Tüketicilerin yüzde 32’si lokasyon bazlı arama reklamları sonucunda bir mağazaya gidiyor veya alışveriş yapıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde, reklamverenlerin söz konusu arama reklamlarının fiziksel lokasyonlarına yapılan ziyaretleri ne kadar etkilediğini bilmeleri çok daha fazla önem kazanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.