MÜKEMMEL İSİM NASIL BULUNUR?

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

markalarının aksine, şirketten şirkete hizmet sunan markalar genellikle çok daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip. Örneğin General Electric markasını multi milyar dolarlık türbin jeneratörlerinde de 1 dolarlık aydınlatma ampullerinde de görebilirsiniz. Bunlar gibi çok sayıda diğer ürün dünyanın dört bir yanındaki şirketlere satılıyor.

Sonuçta General Electric için markası olan General Electric elektrik ürünleri kategorisinde “lider” konumundan başka hiçbir şey ifade etmiyor. Aynı durum kişisel bilgisayarlardaki liderliği dışında yine hiçbir şey ifade etmeyen Hewlett-Packard markası için de geçerli.

B2B şirketleri için kendi odaklarını markalarına bir anlam katacak şekilde daraltarak diğer pazar liderleriyle rekabet etmekte devasa fırsatlar yatıyor. Oysa bunu yapan şirket sayısı çok az.

B2B pazarlama programlarının çoğunun amacı bir şeyler satmak değil. Bireyler genellikle B2B markalarını satın almaz, şirketler alır. Şirketler genellikle bir satın alma kararı vermeden önce değerlendirmeye iki veya üç markayı alır. B2B pazarlama programlarının çoğunun asıl hedefinin kendi markanızı şirketlerin satın alma bölümlerinin değerlendirme aşamasına sokmak olduğunu sakın unutmayın. Liderlik fevkalade önemli bir boyuttur, ancak işin başka boyutları da var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.