“Kişiye özel faiz büyüme getirdi”

Capital (Turkey) - - FINANCE SUITE - ELÇİN CİRİK ecirik@capital.com.tr

NG Bank, 2013 yılı Ekim ayı itibarıyla ihtiyaç kredilerinde tüketicilerin Findeks Kredi Notu’nu baz alarak faiz oranı belirlemeye başladı. Kişiye özel faiz sistemi, Türkiye için bir ilk oldu. Banka bu projeyle 100 bin müşteriye ulaştı. Projenin sorumlusu ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, bu uygulamayla yakaladıkları artıları anlattı:

“Findeks Kredi Notu” bazlı fiyatlandırma modeliyle müşterilerimize en uygun şartlarda finansman sağlamak için sektörde ilk kez “Herkese aynı faiz oranına son” dedik. Borcuna sadık müşterilerimizin faiz oranını düşürmek amacıyla Findeks Kredi Notu 1.600 ve üzeri olan müşterilerimize daha düşük faizli kredi imkanı sağlıyoruz. Uygulamanın olumlu sonuçlarını gördük. Bu şekilde çok daha etkin portföy yönetimi yapmaya başladık. Etkin fiyatlama stratejimizin de sayesinde, ihtiyaç kredilerinde 2014 yılı içinde yüzde 20 büyüme gösterdik.

2014 sonu itibarıyla 100 bin müşterimize risk bazlı fiyatlama stratejimizle ulaştık ve bu müşterilerimize yaklaşık 1,2 milyar TL ihtiyaç kredisi kullandırdık. Mevcutta devam eden “Çan Eğrisi” kampanyamızla Findeks Kredi Notu 1.700 üzeri olan müşterilerimize, 7 bin TL ve 36 ay vadede ilk yıl 89 TL’den başlayan taksitlerle ihtiyaç kredisi sunuyoruz. Şu an için sadece ihtiyaç kredilerinde başlattığımız bu uygulamamızı ilerleyen dönemlerde diğer bireysel kredi türlerinde de kurgulayabiliriz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.