“UNUTMAYIN TUTKU BULAŞICIDIR”

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Mike Aquan-Assee Erick Lanza

Akıl hocasını, yeni kurulmuş bir teknoloji şirketinin Şerpa’sı (Himalayalar’da dağcılara kılavuzluk yapan yerliler) olarak düşünün. Önünüzdeki girişimcilik dağında kendi başınıza iki adım yukarıya tırmanmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak sizin bir uçurumdan aşağıya düşmemenizi veya yolunuzu kaybetmemenizi sağlayacak olan akıl hocanızdır.

Sizin kendi kariyerinize, bu seyahatiniz boyunca size yol gösterecek birilerini arayarak başlamanız müthiş bir şey. Biz Virgin’de akıl hocalığının gücüne çok inanırız. Hatta Britanya’da yeni müteşebbislere, 25 bin sterlin’e

CEVAP:Başarılı bir şirket kurmanın kilidinin tutku olduğu söylenir. Peki hiç heyecan duymadığınız bir konudaki bir ürün veya hizmet hakkında mükemmel bir fikriniz varsa ne yapmalı? “İşte budur” fikriyle bir şirket kurabilir miyim? Yeni bir şirket kurmak hayattaki en büyük meydan okumalardan biridir ve burada başarıya giden yolu, sadece gerçekten azimli insanlar bulabilir. Bu konuda tutku, en etkili motive edicilerden biri olduğundan, o aynı zamanda bir fikrin gelişecek bir şirketin kurulmasına yol açıp açmayacağını belirleyen en güçlü göstergelerden biridir de. kadar krediler veren Virgin Startup adında bir program bile başlatmış durumdayız. Ancak burada krediyi verip sonra çekip gitmeyiz. Bizden kredi alan her girişimciye kendisiyle ilk bir yıl boyunca minimum 15 saat yüz yüze görüşme yapacak bir akıl hocası da ayarlarız. Bu sistemimizle gerçekten büyük gurur duyuyoruz. Çünkü yüz yüze görüşmelerden ne kadar değerli dersler çıkarılabileceğini çok iyi biliriz. Ancak endüstrinizde veya yerel iş topluluğunuzda henüz yeterince insanla tanışıklığınız yoksa o zaman nasıl yeni ilişkiler kurabileceğinize karar vermeniz bir hayli göz korkutucu olabilir. İşte size bu konuda harekete geçmenize yardımcı olabilecek birkaç farklı kaynak:

OLDUĞUNUZ YEREL ŞİRKET LİDERLERİYLE KONUŞUN:

İlk Virgin şirketimizi kurarken tek yapmamız gereken bizim de girmeyi ümit ettiğimiz bu endüstride zaten bir şirketi olan birilerini bulmak ve ondan bize öğütlerde bulunmak için boş zamanlarından bir kısmını bize ayırmasını istemekti. Bizim yaptığımız işte

Aklınıza “İşte budur” fikri geldiğinde ve üzerinde biraz çalıştığınızda, muhtemelen bu fikir, sizin pazardaki bir boşluğu tanımlamanıza veya hatta bir endüstride bozuculuk yapmanıza bile yardımcı olabilir. Ancak kendi fikriniz hakkında derinlemesine düşünmediğiniz ve diğerlerini sizinle birlikte çalışmaya ya da ürününüzü veya hizmetinizi satın almaya motive etmeye uğraşmadığınız müddetçe sadece para kazanmak için bir şirket kurmak büyük bir ihtimalle hüsranla sonuçlanır.

Müthiş fikirler sıklıkla dönüştürülebilir. Eğer hiç ilginizi çekmeyen bir alanda fevkalade ses getirebilecek bir fikriniz varsa o zaman onu sizi gerçekten heyecanlandıran bir sektöre uygulamanın yolları hakkında düşünebilirsiniz. Kendi fikrinize farklı bir perspektiften bakın ve alacağınız sonuçlardan şaşkına dönebilirsiniz.

Ne demek istediğimi şimdi size bir örnekle açıklayayım. Şahsen benim finansmana hiç kafam basmaz. Virgin’in ilk günlerinde bankalarla aşırı inişli çıkışlı ilişkilerimiz olmuştu. Hayatım boyunca sabrımın en fazla sınandığı zamanlardan bazıları, can sıkıcı yönetim kurulu odalarında yalınayak oturup banka yöneticileriyle Virgin’in geleceğini tartıştığımız anlardı. 1995’te bizim Virgin Money’in kuruluşuyla finans dünyasına adım atmaya karar vermemiz kuşkusuz herkesi çok şaşırtmıştı. Ancak ekibimiz bankacılıktaki müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesinde muazzam bir fırsat yattığını görmüştü. Şahsen bankacılıktan hiç haz etmesem de müşteri hizmetleri denilince akan sular durur.

O günden bu yana bu şirketi İngiltere’nin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.