EKONOMİ 2015’E KÖTÜ GİRDİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

014’te 1,5 yıl aradan sonra yeniden durgunluğa giren ekonomi, 2015 yılına da iyi bir giriş yapamadı. Yılın ilk aylarına ilişkin öncü göstergeler bu yönde sinyal veriyor. Bu öncü göstergelerin en önemlisini sanayi üretimi oluşturuyor. Sanayi üretiminde de ocak ayında her şekilde düşüş olduğu dikkati çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ocak ayında sanayi üretimi, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,3 düştü. Takvim etkisinden arındırılmış veriler de yıllık bazda buna yakın bir düşüşe işaret ediyor ve dolayısıyla bu düşüşte iş günü farklılıklarının bir etkisi olmadığını gösteriyor. Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ocak ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2 düşüş gösterdi. Öte yandan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre de ocak ayında sanayi üretimi önceki aya kıyasla yüzde 1,4 düşmüş durumda. Kısacası, ocak ayında sanayide işler hem geçen yılın aynı ayına göre hem de geçen yılın son ayına kıyasla kötüleşmiş bulunuyor.

Ekonominin üretim cephesinin 2015’e kötü bir giriş yapması, geçen yıl durgunluğa neden olan faktörlerde bir düzelme olmamasından kaynaklanıyor. İç talepteki zayıflık hala sürerken dış talepte işler daha da kötüye gidiyor.

TÜİK’in verilerine göre, ocak ayında perakende satışlar geçen yılın aynı ayına kıyasla sadece yüzde 3,8’lik artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış perakende satışlardaki yıllık artış da buna yakın ve yüzde 4 oldu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ise ocak ayında perakende satışlar önceki aya göre yüzde 0,3 geriledi. Bu veriler tüketicinin iştahının hala kapalı olduğunu gösteriyor. Ekonomiye güveni iyice azalan tüketici satın alma kararlarını ertelemeye devam ediyor.

Yine TÜİK’in verilerine ve bizim yaptığımız hesaplara göre, ocak ayında altın hariç rel ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,6 düşüş gösterdi. Bu da dış talebin büyümeye katkısı açısından kötü sinyal veriyor. Önemli dış pazarlarımızın hemen hepsinde sorunlar hala devam ediyor. Avrupa’da büyüme çok zayıf, Rusya’da resesyon yaşanıyor, Ortadoğu’da da silahlı çatışmalar ve siyasi anlaşmazlıklar ihracatımıza darbe vuruyor.

Bu şartlar altında ekonomideki büyüme 2015’in ilk çeyreğinde iyice zayıfladı gibi görünüyor. Bu dönemde ekonominin küçülmüş olabileceğine ilişkin tahminler bile var. Ancak bu konuda sağlıklı bir tahmin yapabilmek için öncü göstergelerin şubat ve mart aylarına ilişkin verilerini de görmek gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.