Diş sağlığı karnemiz çok zayıf

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

eçen ay İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobile World Congress’te, teknoloji şirketleri yeni ürünlerini özel lansman toplantılarıyla basına tanıttı. Tayvan kökenli HTC, yeni telefonu One M9’u, “Iron Man” Robert Downey Jr.’ın rol aldığı bir reklam filmiyle lanse etti. Kampanyanın en çarpıcı özelliği, filmde ünlü oyuncunun kendisinin değil sadece sesinin kullanılmış olmasıydı. Barselona’da HTC’nin küresel pazarlama başkanı Idris Moote ile şirketin pazarlama yaklaşımı ve yeni reklam filmi hakkında bir sohbet gerçekleştirdik. Moote, şirketin pazarlama yaklaşımını şu cümlelerle özetledi:

“Pazarlama bizim için sadece ürün anlamına gelmiyor, insanların işleri buna bağlı. Şirketimizdeki binlerce kişinin şirkete çalışmaya geldiğinde yaptıklarından gurur duymasını istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Reklamlara gelince, TV bütçemiz çok yüksek değil. Daha çok sosyal mecraya yatırım yapıyoruz. Bence başarılı olmak için pazarın dinamiklerine bakmak şart. Ayrıca kısa sürede büyük bütçeler harcamak yerine kaynakları zekice kullanmak gerek.”

Robert Downey Jr. için,“Dünyanın en ünlü yıldızını aldık ama onun sadece sesini kullandık” diyen Moote’un anlattığına göre, Downey Jr. fikri duyunca önce şaşırmış ancak hemen benimsemiş. Hatta filmin senaryosunun yazımında da yaratıcı ekiple birlikte çalışmış.

Başarılı marka yönetimi için “inatçılık” gerektiğini söyleyen Moote, pazarlamada başarılı olmanın formülünü, “Markanın özünü bulmak, gerçekçi ve hakiki öyküler yaratarak kullanıcılarla duygusal bir bağ oluşturmak ve tüm kanallarda aynı öyküyü anlatmak” cümlesiyle özetliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.