GELECEK PLANLARI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Yolun başındayız. Pazarın büyüme hızı heyecan veriyor. ciromuzun 5 milyar TL’yi geçeceğini düşünüyoruz. 5 yılda ise 100 milyon dolar gibi bir oranda yatırım planlıyoruz. yıl sonra konuştuğumuzda Hepsiburada 5 kat daha büyümüş olacak.

Doğan Ailesi’nde dijital dönüşüme liderlik eden isim olarak öne çıkıyor. Teknoloji ve internet girişimciliğiyle daha öğrencilik yıllarında tanışan Boyner, grupta da önemli bir dönüşüme imza attı. 1999 yılında Doğan Online’ı bir yatırım platformu olarak kuran Boyner, bir sürü farklı alanın yanı sıra Hepsiburada’ya da yatırım yaptı. 14 yılda net 1 milyar TL ciroyu geçen şirket, Boyner’e göre 5 yıl sonra 5 kat daha büyümüş olacak.

Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, birkaç ay önce yatırım fonu Abraaj’ın Hepsiburada’nın yüzde 25 hissesini almasıyla birlikte hızlı büyüme için oluşturdukları planın adımlarını şöyle açıklıyor: “Önümüzde 5 yıllık bir iş planı var. 5 yıl içinde e-ticaretin bugün yüzde 1 olan payının yüzde 5’e çıkacağını düşünüyoruz. Bu dönüşümde görevin büyük kısmı, pazarın lideri olarak Hepsiburada’ya düşüyor” diye konuşuyor. Hepsiburada’yı hazirandan itibaren ticaret yapan herkese açacaklarını anla-

5 yıl içinde e-ticaretin payı yüzde 1’den yüzde 5’e çıkacak.

com platformunu esnaf ya da büyük marka, herkese açıyoruz.

anda 550 bin olan ürün sayısını önce 1 milyona, ardından 2 milyona çıkaracağız. rından sorumluydum. Yıl 1995’ti. O zaman yaptığım işin yüzde 90’ı, ülkelerin telekom şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgiliydi. Yahoo, Alta Vista, America Online gibi tüm bu şirketleri, bankacılık dönemimde çok yakından takip ettim. Goldman Sachs’tan sonra okumak için New York’a gittiğimde kendi çapımda teknoloji yatırımları yapıyordum. New York’a 1997 yılında gittim. 1998 yılında 3 arkadaşımla beraber mobil üzerinden içerik erişimi için bir yazılım şirketi kurduk. Mobilin geleceği hep konuşuluyordu ama gelmesi 10 yılı da aştı. O şirketimiz hiçbir zaman ciddi şekilde hayata geçemedi ama böyle bir girişimcilik denemem olmuştu. Hepsiburada süreci nasıl başladı? New York’tan sonra Türkiye’ye döndüm. Doğan Medya, oturmuş, geleneksel bir medya grubuydu. En doğru adım da aslında grubun dijitalleşmesine öncülük etmek olacaktı. 1999 yılında Doğan Online’ı bir yatırım platformu olarak kurdum. Bir sürü farklı alana yatırım yaptım. Hepsiburada da bu yatırımlarımdan biriydi.

Bu işe girerken bugünü öngörmüş müy-

büyüme bizim için her zaman değerlendirmemiz gereken bir yol.

açılmayı düşünüyoruz. Fırsatlara bakıyoruz. dünüz? Düşündüğünüzden daha iyi bir noktada mısınız?

İlk günden bu işin potansiyelinin büyük olacağını biliyordum. O dönemde bütün internet girişimcileri kapımı çalıyordu. Herkes getirip iş planını gösteriyordu. Hepsiburada’nın ortakları da kapımı çaldı. O zaman şirketin adı Infoshop’tu. Bana bu siteden ve e-ticaret yapmak istediklerinden bahsettiler. Yerlerini ziyarete gittim. Mecidiyeköy’ün arka sokaklarında, izbe bir yerdi. Hatta şoförüm, “Emin misiniz yukarı çıkacak mısınız” diye sordu. Kırık dökük bir apartmanın daracık merdivenlerinden yukarı çıktım. Altı çocuk oturuyor, önlerindeki kocaman bilgisayarların ekranlarına bakıyorlardı. “Ne yapıyorsunuz” dedim. “Ekrana bakıyoruz, sipariş gelirse gidip ürünü alıyoruz sonra da kuryeye para ödememek için müşteriye kendimiz teslim edi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.