“KOLAYLIK EN BÜYÜK VAADİMİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

toplam 2 milyar TL’nin üzerinde ciroyla tamamladılar. 2015 yılında ise bu tutarın yüzde 50’nin üzerinde büyüme ile 3 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Altıncıcadde, dünyada da omni channel’ın güzel örneklerinden biri. Sadece internet sitesi olarak başladı ama şu anda mağazalaşma sürecindeyiz. Nişantaşı’nda 4’üncü fiziksel mağazamızı açtık. Uygun yer bulursak 2 büyük mağaza daha açmak istiyoruz. Omni channel stratejisine çok inanıyorum.

Evmanya’nın mağazalaşma stratejisi yok. Evmanya da Hepsiburada gibi ürün gamı çok geniş bir site. 150 bin adet farklı ürün satıyor. Her ikisi de yüzde 70 büyüme hızına ulaştı.

Geçtiğimiz aylarda Abraaj, Hepsiburada.com’a ortak oldu. Onlarla birlikte büyüme planınızda neler var?

Bizim için doğru bir ortak olduğunu düşünüyoruz. Şimdi büyüme hızlanacak. Büyümenin hızlanmasının iki sebebi var. Biri, yeni Operasyon Merkezimizin bizim kapasitemizi çok rahatlatacak olması. Şu anda 5 farklı operasyon merkezinden işi yönetiyoruz. Talebe yetişmekte güçlük çekiyoruz. Şimdi operasyonu tek merkezden yöneteceğiz. Hızlı büyümenin en büyük kaynağı yeni Operasyon Merkezimiz olacak.

İkincisi, Hepsiburada platformumuzu üçüncü şirketlere, şahıslara açmamız olacak. Üçüncüsü de mobil. Mobile çok büyük yatırım yaptık ve şu anda bütün teknoloji departmanımız öncelikli mobil için çalışıyor. Hafta sonları trafiğimizin yüzde 50’si mobilden geliyor. Dolayısıyla mobil 2014’te cirosunu 4’e katladı, yani yüzde 300 büyüdü. Olağanüstü bir büyüme var. Satışlarımızın yüzde 20’si mobilden geliyor. Büyüme oranı, web’in büyüme oranından iki kat daha hızlı. Hepsiburada.com, 2014’te yüzde 35 büyüdü.

2014’te ne kadarlık bir yatırım yaptınız?

Teknoloji yatırımımız 15 milyon dolara yakın. Operasyon Merkezi için de 30 milyon Euro yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 yılda ise 100 milyon dolar gibi bir oranda yatırım planlıyoruz.

DENEYİM

Alışverişte deneyimin önemi çok büyük. Bizim en büyük vaadimiz, kolaylık. Tüketici, Hepsiburada’da istediğini çok kolay bir şekilde bulur. Ve de kolaylıkla satın alabilir. Çünkü

kredi kartı bilgilerini bir kez girildikten sonra saklayabilen tek şirketiz. Müşterilerimizin yüzde 50’si bu kolaylıktan yararlanarak, kredi kartı bilgilerini her seferinde yeniden

girmeden alışverişlerini tamamlıyor. Onlar bizim sadık ve düzenli müşterilerimiz.

Bazen ufak sitelerle görüşüyoruz. Bazı sitelerde ödemenin yüzde 20’sinin kapıda ödeme olduğunu görüyoruz. Bizde kapıda ödeme seçeneği de olmasına rağmen tüketicilerimizin yüzde 97’si kredi kartıyla ödeme

yapıyor. Bu oran, sektör ortalamasının çok üzerinde. Bu, tamamen güvenle ilgili.

Müşterilerin online perakendecilerden en çok kolaylık istediklerini biliyoruz. Kolaylığı sağlamak en zor teknolojik yatırımları gerektiriyor. Müşteriye o kolaylığı sunabilmek için arkada çok daha komplike operasyonlar yapmamız

gerekiyor.

GÜVEN

BASİTLİK

Ziyaretin alışverişe dönüşme oranımız yüzde 1,5.

Bu sektörün ortalaması mıdır? Amazon nasıl?

Türkiye’de gördüğümüz sitelere göre iyi bir oran. Ama Amazon’la kıyas yaptığımız zaman iyi bir oran değil. Amazon’da yüzde 4 civarı.

2015 yılı nasıl gidiyor 2015 yıl sonu ciro beklentiniz nasıl?

2015’te de yüzde 50 büyüme hedefledik. Yılın ilk 3 ayı beklentimiz doğrultusunda bütçelerle uyumlu gidiyor.

Nesine.com ile ilgili gelecek planlarınız ne yönde?

Nesine.com, iddia sektörünün bir numaralı şirketi. İddia sektöründe de mobilin oranı çok büyük. Nesine. com’un cirosunun yarısı mobilden gelmeye başladı. Orada da teknolojiye yatırım yapıp her platformda en kolay biçimde hizmet sunabilmeyi hedefliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.