“AFRİKA’DA YENİ PAZARLARA GİRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - YENİ PAZAR - RAGIP BALCIOĞLU / ARÇELİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI Bu yatırımımızla Sahraaltı Afrika pazarlarını hedefliyoruz. Defy’ı 324 milyon dolara satın almamızın ardından bugüne kadar şirkete 56 milyon dolar yatırım yaptık. Satın almanın ardından, ürün know-how’ı, ü

BÜYÜME STRATEJİSİ

Gelişmekte olan pazarlara açılmak büyüme stratejimizin bir parçası. Uzun yıllar önce Kuzey Afrika’dan başlattığımız Afrika’daki varlığımızı kıtanın geneline yaygınlaştırdık. Türkiye’den Afrika’ya yapılan en büyük sanayi yatırımını 4 yıl önce Güney Afrika’nın lider beyaz eşya üreticisi Defy’ı satın alarak gerçekleştirdik.

İLAVE YATIRIM

Afrika pazarına girmek için Türk şirketlerinin tercih ettiği kilit ülkeler var. Bu ülkelerin başında Nijerya, Gana, Kenya, Senegal, Sudan ve Güney Afrika yer alıyor. Afrika pazarına bu kilit ülkelerden girilirse Afrika’daki 54 ülkenin tamamına yayılmaya gerek kalmıyor. TürkiyeAfrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, “Afrika’ya bu ülkelerden giren firmalar kısa sürede ticari ilişkilerini ikiye katlayabiliyor” diyor. Limak, Koç, Yıldırım gibi Türkiye’nin önde gelen büyük holdingleri de Sahraaltı Afrika pazarına girerken benzer stratejiyle hareket ediyor. İlk önce bir veya iki ülkeye girip oradan Afrika’daki diğer ülkelere yayılıyorlar. Koç Holding de 4 yıl önce Sahraaltı Afrika pazarına Güney Afrika’dan girdi. Yıldırım Grup da Afrika pazarına ilk olarak Sahraaltı Batı Afrika’dan giriş yaptı. Yıldırım Group Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, “Buradaki amacımız faaliyet göstermekte olduğumuz sektörler itibarıyla denize kıyısı olan ülkelerden başlamaktı. Gabon’da yer alan ofisimiz 3,5 yıl önce kuruldu” diyor. Yıldırım, denize kıyısı olan ülkelerdeki altyapı yatırımlarını sağladıktan sonra Afrika’nın iç bölgelerine gireceklerini söylüyor.

3 YILDA 6 KAT BÜYÜDÜ

Defy satın almasının sağladığı önemli destekle birlikte Batı, Orta ve Doğu Afrika bölgelerinde 2011-2014 yılları arasında 6 kat büyüme sağladık. Şirketimizin Afrika operasyonları 2011’de tüm ihracatımızın Euro bazında yüzde 3,5’i iken 2014’te bu oran yüzde 14,5’e çıktı.

BEKO DA İLK 3’E GİRECEK

Afrika Kıtası’nda uzun vadede yerimizi sağlamlaştırmayı ve bu kıtada yeni pazarlara girmeyi hedefliyoruz. Beko markamızla da önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte Afrika’nın en çok tercih edilen ve bilinen ilk 3 markası arasında olmayı amaçlıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.