“TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BİR SORUMLULUĞU VAR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Mart başında Avrupa Komisyonu’nun ve Avrupa Merkez Bankası’nın açıkladığı büyüme projeksiyonuna baktığımızda da şu anda Avrupa Birliği’nde büyümenin ve istihdamın daha aktif hale geleceğini gösteren göstergeler var. Bu nedenle Avrupa’da Japonya’daki gibi deflasyon riski görmüyorum. Deflasyon Avrupa için şimdilik bir tehdit gibi görünmüyor. Avrupa Birliği için büyüme tahminiz nedir? Kesinlikle önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği’nde daha dinamik bir büyüme göreceğiz. Bu yıl için yüzde 1,5 seviyesinde büyüme yakalanabilir. Gelecek yıl ise reformlar hayata geçiri-

YÜKSELENLER ARASINDA

İlk önce ben Türkiye’yi gelişmekte olan ülke kategorisine değil, yükselen ülkeler grubuna koyuyorum. Türkiye hem çok gelişti hem dünya ekonomisindeki önemini sistematik olarak artırdı.

G20 BAŞKANLIĞI ÖNEMLİ

Bildiğiniz gibi dünyada G7 ülkelerinin yerini G20 ülkeleri aldı. Türkiye G20 ailesinin bir ferdi. Aynı zamanda da Türkiye, bu yıl G20’nin dönem başkanlığı gibi çok önemli bir görevi yürütüyor. Baktığınızda G20, dünyanın önde gelen sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerini bir araya getiren son derece önemli bir organizasyon. Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturuyor.

BÜYÜK SORUMLULUK

Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20’de bulunmuyor. Birçok AB ülkesi de G20’de bağımsız olarak değil sadece AB Komisyonu olarak temsil ediliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin G20’nin bir üyesi olması ve bu yıl dönem başkanlığı yapması son derece önemli. Bu görev Türkiye’ye büyük bir sorumluluk getiriyor ve dünya ekonomileri üzerindeki etkisini artırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.