PAZARA GİRİŞ MODELİ DEĞİŞİNCE SATICI AZALDI

Capital (Turkey) - - SATIŞ EKİPLERİ - MUSTAFA YAŞAR SERDENGEÇTİ / YILDIZ HOLDİNG PERAKENDE GRUBU BAŞKANI

KÜÇÜLEN EKİP

Yıldız Holding bünyesinde satış kanallarına ve ürünlere yönelik farklı satış şirketlerimiz bulunuyor. Bu şirketlerde görev alan 752 satış yöneticimiz bulunuyor. Plasiyerlerimizin sayısı da 3002. 2005 yılındaki rakamımıza dönecek olursak satış yöneticilerimiz 1.154 kişiydi, plasiyer sayımızın toplamı ise 3 bin 500’ü geçiyordu. Son on yılda satış kadrolarımızda bir azalma gözlemliyoruz.

YENİDEN YAPILANDIRDI

Pazara giriş modelimizi yeniden yapılandırdık. Bu anlamda bazı satış şirketlerini konsolide ettik. Geleneksel kanalda satış yapan 4 farklı satış şirketimiz 2012 yılında Horizon adı altında yeni bir şirkette birleştirildi. Pazara gidiş modelimizi yeniden yapılandırdığımızda, geleneksel kanal satış kadrolarımızda bir miktar azalma yaşanırken, modern kanalda ise önemli bir değişiklik olmadığını görüyoruz.

MODELİMİZİ DESTEKLİYOR

Satış kadrosunu pazara giriş modelimiz ve düzenli olarak gözden geçirdiğimiz çalışma modellerimiz belirliyor. Teknoloji elbette aynı satışı daha az kişiyle yapmaya olanak sağlayan çalışma modelimizin destek noktalarından birisi. Ancak biz teknolojiyi daha çok satış ekibinin kabiliyetlerini artırmak, işlerini kolaylaştırmak, müşteriye en kısa zamanda en hızlı şekilde hizmet verebilmeleri için kullanıyoruz. Ayrıca kullandığımız mobil araçlarla merkez saha ilişkisini daha verimli hale getiriyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.