“FAİZ OLABİLDİĞİNCE DÜŞÜK OLSUN”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Yatırım safhasında olan şirketler olduğumuz için bizi ilgilendiren üç önemli konu var: Faiz, döviz sepeti ve hepimizin bildiği gibi ülkemizde yaşanacak enflasyon. Bu üçünün her zaman stabil halde olması, bizler gibi yabancı sermayenin de Türkiye’yi cazip

cü büyük oyuncusuyuz. Aslında 2014 yatırımlarımızla hemen hemen ikinci duruma yükselmiş durumdayız. İki yeni fabrikaya daha başlıyoruz. Bunlar 2016 yılında devreye girecek.

Son dönemde kurlardaki hareketlilik birçok yatırımcıyı ürküttü. Sizin gibi dev yatırım yapan şirketler için önümüzdeki dönemde finansmanda yeni bir döneme mi giriyoruz?

Kur artışları, projelerin fizibilitesini bozu-

KUR ARTIŞLARI

Beklentinin üzerindeki kur artışları, her zaman bütün yatırımcıları rahatsız eder. Faiz yükselmesi bizleri rahatsız eder. Bunların stabil halde olması bir yatırımcının en aradığı özelliklerden biridir. İsterim ki TL, yabancı kurlar karşısında stabilitesini korusun, faiz belli bir orandan yukarı çıkmasın, olabildiğince düşük olsun.

ÜÇ ÖNEMLİ KONU

yor. 3. havalimanı dahil almış ve yapmış olduğumuz birçok finansman var. Bunların hepsinin finansmanını tamamladık gibi.. Bunların büyük bir kısmı yabancı parayla finanse edildi. Dolayısıyla finansmanın geri ödenmesinde her zaman problemler yaşanabilir. Şu anda çalıştığımız sektörler açısından kurun bugünkü durumu, bizim dayanabileceğimiz noktalar içerisinde ama daha yüksek bir kur artışının olmaması gerekir. Bir artış bekliyor musunuz? Beklemiyorum. Hepimizin bildiği gibi önümüzde genel seçim var. 7 Haziran’da yapılacak bu seçim, belki Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli seçimlerinden biri olacak. TL’nin yabancı para karşısındaki durumundan dolayı insanların endişeleri var. Ben 7 Haziran seçimini de iyi neticelerle atlatacağımıza ve seçimden sonra ekonominin daha iyi olacağına inanıyorum.

Peki tüm bu gelişmeler sizin risk iştahınızı etkiledi mi?

Şu anda olmasaydı iyiydi ama oldu. Bunlar, bizim yaptığımız hesapların içinde kalıyor. Daha fazla olmamasını ümit ediyorum. Biz yatırımcı bir kuruluşuz. Dur demekle bu işler durmaz. Yani hedeflerimiz var ve bunlara ulaşmak için enerjide, çimentoda, turizmde yatırımlarımızda herhangi bir kısıntıya sebebiyet vermeyeceğiz. Şu anda yatırımlarımızı gerçekleştirmek için yola devam ediyoruz.

Çimentoda ilk üçtesiniz. Orada ulaşmak istediğiniz hedef nedir?

Birinci olmak isterim. Bunun için yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlarımızı bitirip 1-2 alım daha yaparsak Türkiye’de çimento sektöründe bir numaraya oturabiliriz. Enerjide hangi hedeflerle ilerliyorsunuz? Enerjide ilk 5 veya 10 içinde olmak bile bizim için önemli bir hedefe varmış olmak anlamına geliyor. İlk 10 içinde kalmak iyidir, ilk 5 içine girebilirsek çok iyiyiz. Enerjide önemli olan dikey entegre yapımızı tamamlamış olmak. Bizim gibi enerjinin üretiminden dağıtım ve ticaretine kadar her şeyi yapan çok az şirket var.

Önümüzdeki süreçte farklı sektörlerde ortaklık ya da satın alma söz konusu mu?

Her zaman mevcut sistemlerimizde, mevcut gruplarımızda ve yatırımlarımızda ortaklığa çok müsaitiz. Dağıtımda ve enerji üretiminde ortaklık yapımız var. Havacılık sektöründe de ortaklıklarımız bulunuyor. Bu yaklaşımımızı devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Sizin her yıl 1 milyar dolarlık yatırım hedefiniz vardı... Bu hedef devam ediyor mu?

Her yıl bu hedefi geçiyoruz. 2015 yılında

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.