GELECEKTE TABLO NASIL OLUR?

Capital (Turkey) - - REKABET - Generali Sigorta Genel Müdürü 10 yıl öncesinde sektörde hayat dışı branşta faaliyet gösteren 26 farklı şirket varken bugün bu sayının 40’ın üzerine çıktığını belirtiyor. Ayhan, sektörde rekabetin geleceğini şöyle yorumluyor: “Sektörün büyüyeceğine, yeni

ALTIN SATAN DA RAKİP

AvivaSA CEO’su MeRAL eReDeNK KuRDAş, 10 yıl önce 11 olan rakip sayısının bugün 19 olduğunu söylüyor. Hayat sigortası satanlarla beraber toplam 29 şirket olduklarını ifade eden Kurdaş, rakip çeşitliliğini şöyle ifade ediyor: “Ferdi kaza sigortası ve tehlikeli hastalıklar sigortası ürünleri sunan rakiplerimiz de var. Gayrimenkul, altın, döviz, mevduat gibi alanlarda faaliyet gösteren kurumları da dolaylı rakip sayabiliriz. Gelecekte de birleşme ve satın almalar, pazara yeni girişler yaşanması muhtemel. Ancak rakip sayısının çok fazla artacağını düşünmüyoruz.

DİJİTAL MeCRAYA DİKKAT

MİNe AYHAN,

TV’DEN GELEN REKABET

CAN SEzEN,

KONSOLİDASYON BeKLeNTİSİ

MuRAT KOLBAşI, raktılar. İthalatçı rakipler sayı olarak yüzlerce şirketten oluşuyor. Bunlardan 10-15 kadarı diğerlerine göre daha sivrilmiş durumda” diyor. Türkiye’nin ithalat cenneti haline geldiğini söyleyen Güral, “Yeni rakiplerimiz ithalat yapıp yüksek kâr elde etmeyi tercih ediyor. Bu ithalatçılar tatlı kârlar elde ederken, üretim yapanların kepenk indirdiği, kalanların da gelişemedikleri bir durum ortaya çıktı” diye devam ediyor. Güral, ithalatçının gelişeceği üreticinin gerileyeceği şartların ağırlaşarak devam edeceğine dikkat çekiyor ve “Sektörümüzdeki üreticilerin kendi aralarında işbirliği yapmaması da ayrı bir sorun” diyor.

Tesan ise bilişim sektöründe üreticiyken Çin rekabeti nedeniyle distribütörlüğü tercih eden bir şirket. Tesan Genel Müdürü Bekir Erdoğan, 10 yıl önce 30 olan rakip sayılarının bugün 50’yi geçtiğini söylüyor. Rakiplerinin yüzde 55’inin yeni olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle devam ediyor: “Rakiplerimiz Çinli ve Tayvanlılarla işbirliği ve ticarete yöneldik. Cep telefonu alanına girerek yeni sürece uyum sağladık. Son 10 yılda, güçlü markaların distribütörlüğüne ve kendi markamız Ttec’i güçlendirmeye odaklandık. Dağıtıcı, perakendeci, sistem entegratörü olan iş ortaklarımızla Türkiye çapında güçlü bir pazarlama, dağıtım, satış organizasyonu olduk” Peki şirketler yeni ve eski rakipleriyle beraber yeni rekabet ortamında, bu çeşitliliği nasıl yönetiyor?

Mediamarkt Türkiye CEO’su Bülent Gürcan, yeni dönemde internetteki ürün gamlarını hızla artırdıklarına dikkat çekiyor. Gürcan, “E-ticaret sitemizin yanı sıra Appstore ve Android uygulamalarımızla mobilde de müşterilerimizin hizmetindeyiz. Ayrıca Gittigidiyor’da yeni bir dükkan açtık” diyor.

Kelebek Mobilya’nın pazarlama direktörü Erkan Aydın, “Artık sanal platformlarda yer alan, kitlelere ulaşan herkes rakip” diye konuşuyor ve yeni durumu nasıl yönettiğini şöyle açıklıyor: “Kitlelere değil belli ihtiyaç kümelerine yönelik ürünler geliştiriyoruz. Değişik markalarla ortak çalışmalar yaparken sosyal medyayı da etkin olarak kullanıyoruz.”

C5 Elektronik Genel Müdürü Ahmet Güven ise “Güçlü üreticilerle işbirliğimizi geliştiriyoruz. Gelecek teknolojilere yatırım yapan üreticilerle de işbirliği yapıyoruz” diyor.

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, organik üretimde yeni rakip sayısının arttığını belirtiyor ve “Türkiye’de organik üretim yapmak için arazi miktarı sınırlı. Üretim maliyetleri de oldukça yüksek olduğundan, organik üretimin toplam pazardaki payı gelecek 10 yıl içinde yüzde 5’i geçmeyecek” diyor.

McDonald’s Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu, artan rekabette tüketiciyi doğru anlayanın, markanın hikayesini tüketicisi ile birlikte yazanın kazanacağını belirtiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.