“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI BİR DÖNÜM NOKTASIYDI”

Capital (Turkey) - - LİDERLER - MURAT KOLBAŞI / ARZUM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ÇİLLER’İN BAŞBAKANLIĞI

11 Temmuz 1988 tarihinde babamın vefat etmesi ile birlikte tahsil hayatıma nokta koyup, Arzum’daki iş hayatıma başladım. Bu benim için önemli bir dönüm noktasıydı. 1996 yılında Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde, Avrupa Birliği ile yaptığımız serbest ticaret anlaşması ile dünya oyuncularıyla ciddi bir rekabetle karşı karşıya kaldık. O rekabetle mücadele edebilmek bizim için bir dönüm noktasıydı.

21 ŞUBAT 2001 KRİZİ

21 Şubat 2001 krizinde dövizin yukarı gitmesinin bütün şirketlere, bilançolara ve ekonomik hayata olumsuz etkisi oldu. O dönemde yaptığımız forward anlaşmaları ile şirketi az hasarla o krizden çıkarmayı başardık. Son olarak Şubat 2008’de Arzum’un azınlık hisselerinin başka bir fona satılmasının, şirketimiz için çok büyük bir mihenk taşı olduğunu düşünüyorum.

STRATEJİK ORTAKLIK

Arzum, sürdürülebilirliğini sağlama, finansal olarak güçlenme, kurumsallaşma ve uluslararası pazara çıkma yolunda önemli bir adım atarak, dünyanın önde gelen finansal fon şirketi Ashmore Group’a bağlı Ashmore Private Equity Turkey ile stratejik bir ortaklık kurdu.

CİRO 2’YE KATLANDI

Bu ortaklık 2008-2013 yılları arasında 5 yıl boyunca sürdü. Ortaklık süresince Arzum Elektrikli Ev Aletleri’nin cirosu 2’ye katlandı. Ortaklığı, olumlu sonuçlarıyla Arzum için bir başarı hikayesiydi. Bu süreçte sürdürülebilirliği sağlamak adına yönetim profesyonelleştirildi. 2013 yılının sonunda stratejik ortaklığımızı Mediretta Capital Partners iştiraki olan SDA International ile sürdürmeye başladık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.