“ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ VERDİM”

Capital (Turkey) - - LİDERLER - AZİZ TORUN / TORUNLAR HOLDİNG YÖN. KUR. BŞK.

KRİZLERİN ETKİSİ

1994 ekonomik krizinin yanında 2000- 2001 krizi benim kişisel tarihimde çok etkili oldu. Her iki kriz de pek beklenmedik bir zamanda hızla büyüyen tsunami dalgaları gibi geldi ve birçok şirketi önüne katıp sürükleyerek götürdü.

CAN HAVLİYLE

Bizler de ithalatçı ve döviz borcu olan şirket sahipleri olarak kıyıya çıkabilmek için can havliyle kulaç atarak dalgalardan kurtulup kıyıya çıkma başarısını gösterebilenlerden olduk.

UYKUSUZ GECELER

Ama aylar süren çalkantılar boyunca uykusuz geçen geceler ve zararı asgari düzeye düşürmek için yapılan çalışma ve mücadeleleri ve çözüm üretme pratiklerini unutmak mümkün değil. Tam ölüm kalım denilecek cinsten günlerdi. Ölüm kalım mücadelesi verdim. Allah ülkemize ve hiçbir işadamına o günleri tekrar yaşatmasın. lih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nüfusi ile Yemeksepeti fikri üzerine çalışmaya başladı. İşle ilgili somut bir adım atma safhasındayken 2001 krizi patlak verdi. Bugün kendisi için o kritik tarihi diğerlerinden ayıran Aydın, “Eğer o gün arkadaşlarımı, ailemi dinleyip eğitimimi tamamlamak üzere ABD’de kalmış olsaydım, 6 ay sonra Türkiye’ye geldiğimde karşılaşacağım kriz ortamında bu girişimi hayata geçirmeye cesaret edemeyebilirdik ve ben geri dönerek kariyerime Silikon Vadisi’nde farklı bir rota çizebilirdim. Bu olay benim için kararlı ve tutkulu olmanın bir girişimci için ne kadar önemli olduğuna dair inancımın da bir sağlaması. Bugün hala aklıma koyduğum bir fikri hayata geçirme konusunda asla beklemeden emin bir şekilde yoluma devam ediyorum” diyor.

BTA CEO’su Sadettin Cesur, kendi kişisel tarihinde iki önemli gelişme olduğunu dile getiriyor. Bunlardan birincisinin 90’lı yıllarda özelleştirmelerle yabancı sermayenin Türkiye’ye gelişi diğerinin ise BTA’da işe başladığı yıl olduğunu söylüyor. “Bu yabancı zincirlerle çalışırken bizler Avrupa ve Amerika kültürünü, onların yaşam biçimlerini, misafir deneyimlerini, kültürel altyapılarını, dinamiklerini ve ekonomilerini gözlemledik. BTA’nın kurucu ekibinde yer almak benim için ikinci önemli an. Gerek TAV gerek BTA’nın kendi alanlarında bir marka olduğuna şahit oldum” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.